po prostu objadasz się


Kompulsywne odżywianie się

 

 

Przeważnie wygląda to tak:

 

Początkowo przejadanie zdarza się z rzadka, lub trwa od bardzo dawna..

 

łatwo je wytłumaczyć, potem coraz częściej, z czasem przestają działać wymówki, że coś było takie pyszne. Pojawiają się dodatkowe kilogramy ciała i próby odchudzania. Na tym etapie osoby objadające się kompulsywnie zaczynają się intuicyjnie czuć, że „coś jest nie w porządku” ze sposobem w jaki jedzą…  a zwykle jedzą w samotności, bez świadków, z uczuciem wstydu, złości lub poczucia winy.

 

Taka sytuacja trwa czasem latami, apetyt zamienia się w chorobę, życie zaczyna kręcić się wokół jedzenia, diet, odchudzania i znowu jedzenia.

  

Osoby jedzące kompulsywnie nie wiedzą dlaczego właściwie rozpoczynają jedzenie, gdy przecież nie czują głodu. Mówią o chęci zjedzenia czegoś, „smaku na coś”, nudzie, chęci zajęcia się czymś, pustce, stresie. Czasem o niepokoju, który ustępuje gdy jedzą lub są najedzone. To wskazuje na  

  

psychologiczne podłoże kompulsywnego objadania się 

 

w odczuciu osób objadających się jedzenie tłumi emocje i łagodzi stres 

 

Wraz z upływem czasu w procesie sensorycznego uczenia się dochodzi do sytuacji, w której automatyczną reakcją na stan podwyższonego napięcia czy lęku staje się jedzenie, które wydaje się pełnić rolę "narkotyku" pozwalającego zapomnieć o nieprzyjemnych przeżyciach, uczuciach czy ważnych decyzjach do podjęcia. Jedzenie staje się więc bardzo silną nagrodą i pocieszeniem. Staje się też niestety jednocześnie przyczyną cierpienia. 

 

Po sesjach kompulsywnego obżarstwa pojawia się na ogół poczucie winy spowodowane nie tylko samymi napadami, i brakiem kontroli, ale także wynikającymi z nich problemami natury zdrowotnej, takimi jak nadwaga czy otyłość. 

 

Niejednokrotnie osoby objadające się mają za sobą bardzo trudne i bolesne doświadczenia.

  

czytaj więcej:

 

 

Psychologgia - Gabinet psychologiczny w centrum Warszawy - logo stopka

Psychologgia - Gabinet psychologiczny
Warszawa Chmielna 28A / 1a, 2, 4
(w pobliżu kina Atlantic)
tel: 512-021-100
tel: 509-744-633
e-mail: recepcja@psychologgia-plus.pl



Poradnia psychologiczna - godziny pracy:
pon-pt 9:00-21:00 sobota 9:00-15:00
Warszawa Centrum

Psychologgia