Ankieta uzależnienia


Terapia dla alkoholików

 

Zachowania nałogowe przybierają odmienne formy, nasilenie.

 

Mają cechy wspólne, które ułatwiają określenie czy to już uzależnienie.

(w oparciu o zestaw kryteriów, zarówno gdy chodzi np. o spożywanie alkoholu, jaki i uczęszczanie do solarium czy  zaangażowanie w pracę zawodową)

 

Warto zadać sobie następujące pytania:

 

  • Czy zauważam silne pragnienie lub przymus danego działania?
  • Czy zdarza  mi się tracić nad nim kontrolę (np. nie umiesz się powstrzymać przed rozpoczęciem, redukować go czy przerwać)?
  • Czy w sytuacji przerwania działania odczuwam negatywne objawy fizyczne (np. po odstawieniu alkoholu, niektórych narkotyków, nikotyny) lub psychiczne (m.in. obniżony nastrój, drażliwość, niepokój), które zanikają lub łagodnieją po jego ponowieniu?
  • Czy potrzeba danego działania narasta i czy dążę do wzmacniania bodźców (np. zwiększam dawki substancji, częstotliwość, ilość poświęcanego czasu, wydatki na ten cel)?
  • Czy zaniedbuję inne, ważne dotąd, sfery życia?
  • Czy nadal robię to, mimo, iż jestem świadomy strat, jakie w związku z tym ponoszę?

 

Odpowiedzi twierdzące na co najmniej trzy z powyższych pytań sugerują rozpoznanie w danym zachowaniu cech uzależnienia.

 

Mniejsza ilość potwierdzeń nie zawsze wyklucza istnienie problemu. Może być on mniej nasilony lub efekty ograniczonej kontroli nie są jeszcze mocno odczuwalne lub uświadamiane (np. są ukrywane). Wtedy należy rozważyć, czy nie jest to „szkodliwe używanie”, a więc nieco łagodniejsza forma zachowań nałogowych.

 

Jeśli w trakcie czytania tych pytań czy odpowiadania sobie na nie pojawiły się jakieś niepokojące refleksje, warto powstrzymać się od silnych emocji. Mogą one nasilić chęć ucieczki od problemu np. poprzez zbagatelizowanie go. Pierwszym dobrym krokiem będzie rozmowa z najbliższymi, szczególnie tymi, którzy nie zareagują lękiem, nie będą potępiać, ale też umniejszać trudności.

 

Tak, jak w sytuacji radzenia sobie z każdą inną chorobą czy większym życiowym kryzysem użyteczny będzie kontakt ze specjalistą terapii uzależnień, który pomoże w złagodzeniu emocji, określeniu problemu i sformułowaniu strategii działania w kierunku odzyskania kontroli nad sobą.

Psychologgia - Gabinet psychologiczny w centrum Warszawy - logo stopka

Psychologgia - Gabinet psychologiczny
Warszawa Chmielna 28A / 1a, 2, 4
(w pobliżu kina Atlantic)
tel: 512-021-100
tel: 509-744-633
e-mail: recepcja@psychologgia-plus.plPoradnia psychologiczna - godziny pracy:
pon-pt 9:00-21:00 sobota 9:00-15:00
Warszawa Centrum

Psychologgia