Tęsknota – wyznacznik tego co ważne.


 
 
Nie lubimy tęsknić… Czy aby na pewno? Dobrze, można zgodzić się, że ta dziwna mieszanina uczuć, miłości, niepokoju, niecierpliwości może nie być jednym z najprzyjemniejszych uczuć, bo nie pozwala się odprężyć i sprawia, że jesteśmy niespokojni. Ale jest to też magiczne uczucie, jakby uczucie pustki i pełni na raz – tęsknimy, bo mamy kogoś lub coś, co kochamy…
 
 
 
„Jesteśmy w związku na odległość. On pracuje za granicą i przyjeżdża raz – dwa razy na miesiąc. To najbardziej nieznośne uczucie, czekać, aż w końcu wróci… I najpiękniejsze, kiedy pojawia się na hali przylotów. Ta radość nie istniałaby, gdyby nie miłość i tęsknota podczas rozłąki.”
 
 
 
Tęsknota może być uczuciem, które nas wzmacnia
 
 
 
A gdyby tak wyobrazić sobie ten moment, kiedy znowu się spotykacie? Jak nie usychać z tęsknoty, lecz w niej wzrastać? 
 
 
 
Uczucie to powstaje, gdy coś tracimy, nawet jeżeli tracimy to na moment. Można tęsknić nie tylko za człowiekiem (partnerem, rodziną, przyjacielem), ale także np. za domem, ojczyzną czy ukochaną pracą. Jest tak nie tylko dlatego, że kochamy, ale też dlatego, że przyzwyczajamy się do pewnych rytuałów, czyjejś obecności, itd. Zakładamy, że tęsknota nigdy nie minie, że będzie wieczna. Pustka przypomina nam tylko o tym, jacy byliśmy szczęśliwi wcześniej, chociaż najprawdopodobniej nie zdawaliśmy sobie wtedy z tego sprawy. Tęsknimy nie tylko do tego, co mieliśmy a utraciliśmy, ale także do tego, co nigdy nie było nasze. Tęsknota do marzenia potrafi być równie silna, jak do rzeczywistej osoby. 
 
 
 
Trzeba zrozumieć, że tęsknota pokazuje nam, co lub kto jest dla nas ważny. Kiedy jesteśmy z dala od rodzeństwa, partnera, rodziców i przyjaciół i czujemy się pustymi w środku, uzmysławiamy sobie jak bardzo potrzebujemy tych osób, jak bardzo sprawiają one, ze nasze życie jest wyjątkowe. Z tęsknoty można uczynić motor, który będzie napędzał nas każdego dnia, kiedy czekamy na powrót do domu lub do naszych bliskich. Może ona stanowić motywację do wyciągnięcia ręki do osoby, z którą jesteśmy w konflikcie, a które jest nam bliska. 
 
 


Uświadom sobie co czujesz!
 
 
 
Tęsknota nie może Cię kontrolować. To mimo wszystko przygnębiające uczucie i jeżeli zdominuje Cię, całkiem możliwe, że sam pogrążysz się w smutku i nie będziesz czerpał przyjemności z dni pomiędzy rozstaniem a czekaniem, a przecież każdy dzień musimy starać się przeżyć jak najlepiej, żeby być z niego zadowolonymi. To normalne, że rozłąka wzbudza w nas pewien rodzaj lęku i niepewności. Boimy się wielu rzeczy, np. nowości, z którymi zderzamy się każdego dnia. Nie warto pozwolić, by strach powstrzymał nas od działania. Nie pozwól sobie na to, bo całkiem możliwe, że na każdy brak będziesz widział jako koniec świata – sytuację, z którą nie będziesz w stanie sobie poradzić. 
 
 


Jak przetrwać tęsknotę?
 
 
 
-> Uświadom sobie – nie ma nic złego w tym, że tęsknisz. Oznacza to, że jesteś wrażliwy, że kochasz, że chcesz pojednania, to zgodne z ludzką naturą. Przeżywanie jej nas wzbogaca. Poznajemy głębię uczuć, której wcześniej nie znaliśmy – sprawia, że czujemy, że żyjemy, jak każdy ból. Ważne jest, aby ten Cię nie paraliżował. Zaakceptuj jego istnienie i żyj dalej. Działaj. Bądź szczęśliwy.
 
 
 
-> Niektóra tęsknota nie idzie w kierunku szczęśliwego zakończenia – cierpimy z różnych powodów. Tęsknimy za miłością, która odeszła na zawsze, a której nie da się już przywrócić, tęsknimy za osobami, które już odeszły, tęsknimy za młodością. Są rzeczy, których odzyskać już nie możemy. Trudno jest się z tym pogodzić, ale przeżywamy żałobę i żyjemy dalej, a tęsknota, chociaż jest częścią naszego życia, nie pokonuje nas. Buduj związki z ludźmi, którzy Cię otaczają. Nie zastępujesz w ten sposób osób i uczuć, które odeszły, ale tworzysz nowe, które też będą dla Ciebie wartościowe.
 
 
 
-> Doceń miłość, która jest w Tobie – tęsknisz? Właśnie odkryłeś jedno z najtrudniejszych, ale w pewien sposób też najpiękniejszych uczuć. Jedne z pięknych chwil, których teraz Ci brak są w Twoich wspomnieniach i nikt Ci ich nie odbierze, nawet czas, a inne są jeszcze przed Tobą, musisz jednak wyciągnąć po nie rękę. 
Tęsknota, która prowadzi nas do rozwiązania
 
 
 
Każdy z nas wie, czym jest tęsknota, nie da się jej od tak pozbyć. Czasami cichnie, ale cały czas jest z nami, jak wtedy, gdy tęsknimy za kimś, kto już odszedł. Innym razem odchodzi, gdy uzmysławiamy sobie, że nasze uczucie do osoby lub miejsca nie było tak silne, jak się nam zdawało. Najgorsze co może nam zrobić tęsknota, to sprawić, że staniemy w miejscu i nie będziemy w stanie ruszyć na przód. To trudne przeć do przodu, mimo uczuć, które wyjątkowo nam ciążą. W takiej sytuacji warto zastanowić się czy nasz okres żałoby już minął – każdy takiego potrzebuje, kiedy utraci coś, co było dla niego ważne. Jeżeli boisz się, że smutek przejmuje nad Tobą kontrolę i nie wiesz jak sobie poradzić, spróbuj porozmawiać z kimś bliskim szczerze lub zastanów się nad podjęciem terapii.