Tęsknota – wyznacznik tego co ważne.

 
Nie lubimy tęsknić… Czy aby na pewno? Dobrze, można zgodzić się, że ta dziwna mieszanina uczuć, miłości, niepokoju, niecierpliwości może nie być jednym z najprzyjemniejszych uczuć, bo nie pozwala się odprężyć i sprawia, że jesteśmy niespokojni, martwimy się o drugą osobę i nie zawsze możemy normalnie funkcjonować. Ale jest to też magiczne uczucie, jakby uczucie pustki i pełni na raz – tęsknimy, bo mamy kogoś lub coś, co kochamy, na czym nam zależy…
„Jesteśmy w związku na odległość. On pracuje za granicą i przyjeżdża raz – dwa razy na miesiąc. To najbardziej nieznośne uczucie, czekać, aż w końcu wróci… I najpiękniejsze, kiedy pojawia się na hali przylotów. Ta radość nie istniałaby, gdyby nie miłość i tęsknota podczas rozłąki.”
Tęsknota może być uczuciem, które nas wzmacnia
A gdyby tak wyobrazić sobie ten moment, kiedy znowu się spotykacie? Jak nie usychać z tęsknoty, lecz w niej wzrastać? 
Uczucie tęsknoty powstaje, gdy coś tracimy w naszym życiu, nawet jeżeli tracimy to tylko na moment. Można tęsknić nie tylko za drugą osobą (partnerem, rodziną, przyjacielem), ale także np. za domem, ojczyzną czy ukochaną pracą. Jest tak nie tylko dlatego, że kochamy, ale też dlatego, że przyzwyczajamy się do pewnych rytuałów, czyjejś obecności, itd. Zakładamy, że tęsknota nigdy nie minie, że będzie trwała przez lata. Pustka i przygnębiające myśli przypominają nam tylko o tym, jacy byliśmy szczęśliwi i pełni radości wcześniej, chociaż najprawdopodobniej nie zdawaliśmy sobie wtedy z tego sprawy. Tęsknimy nie tylko do tego, co mieliśmy a utraciliśmy, ale także do tego, co nigdy nie było nasze. Tęsknota do marzenia potrafi być równie silna, jak do rzeczywistej osoby. 
Trzeba zrozumieć, że tęsknota pokazuje nam, co lub kto jest dla nas ważny. Kiedy jesteśmy z dala od rodzeństwa, partnera, rodziców i przyjaciół ciągle nam ich brakuje i czujemy się pustymi w środku, uzmysławiamy sobie jak bardzo potrzebujemy tych osób, jak bardzo sprawiają one, że nasze życie jest wyjątkowe, że dają nam poczucie szczęścia. Jednocześnie z tęsknoty można uczynić motor, który będzie napędzał nas każdego dnia, kiedy czekamy na powrót do domu lub do naszych bliskich. Może ona stanowić motywację do wyciągnięcia ręki do osoby, z którą jesteśmy w konflikcie, a które jest nam bliska. 
 

tęskniąca osoba

Uświadom sobie co czujesz!

Tęsknota nie może Cię kontrolować. Mimo wszystko, jest ona negatywnym uczuciem, które ma wpływ na nasze funkcjonowanie jeżeli zdominuje Cię, całkiem możliwe, że sam pogrążysz się w smutku i nie będziesz czerpał przyjemności z dni pomiędzy rozstaniem a czekaniem, a przecież każdy dzień musimy starać się przeżyć jak najlepiej, żeby być z niego zadowolonymi. To normalne, że rozłąka wzbudza w nas niepokój serca i pewien rodzaj lęku i niepewności. Boimy się wielu rzeczy, np. nowości, z którymi zderzamy się każdego dnia. Nie warto pozwolić, by strach powstrzymał nas od działania. Nie pozwól sobie na to, bo całkiem możliwe, że każdy brak czegoś lub kogoś będziesz widział jako koniec świata – sytuację, z którą nie będziesz w stanie sobie poradzić. 
 

Jak przetrwać tęsknotę?

-> Uświadom sobie – nie ma nic złego w tym, że tęsknisz za bliską osobą. Oznacza to, że jesteś wrażliwy, że kochasz, że chcesz pojednania, to zgodne z naszym tokiem rozumowania i naturą. Przeżywanie jej nas wzbogaca. Odczuwamy głębię uczuć, której wcześniej nie znaliśmy – sprawia, że czujemy, że żyjemy, jak każdy ból. Ważne jest, aby ten Cię nie paraliżował. Zaakceptuj jego istnienie i żyj dalej. Działaj. Bądź szczęśliwy.
-> Niektóra tęsknota nie idzie w kierunku szczęśliwego zakończenia – cierpimy z różnych powodów. Tęsknimy z powodu rozstania – za miłością, która odeszła na zawsze, a której nie da się już przywrócić, tęsknimy za osobami, które już odeszły, a były dla nas ważne, tęsknimy za młodością czy poczuciem bliskości. Są rzeczy, których odzyskać już nie możemy. Akceptacja tego jest bardzo trudna, ale przeżywamy żałobę , by wreszcie poczuć się lepiej i całkowicie się z nią pogodzić – pójść dale, a tęsknota, chociaż jest częścią naszego życia, nie pokonuje nas. Buduj związki z ludźmi, którzy Cię otaczają. Nie zastępujesz w ten sposób osób i uczuć, które odeszły, ale tworzysz nowe, które też będą dla Ciebie wartościowe i wzbogacą Twoje życie.
-> Doceń miłość, która jest w Tobie – tęsknisz? Właśnie odkryłeś jedno z najtrudniejszych, ale w pewien sposób też najpiękniejszych emocji jakie można czuć. Jedne z pięknych chwil, których teraz Ci, brak są w Twoich wspomnieniach i nikt Ci ich nie odbierze, nawet czas, a inne są jeszcze przed Tobą, musisz jednak wyciągnąć po nie rękę. 

Tęsknota, która prowadzi nas do rozwiązania

Każdy z nas wie, czym jest tęsknota, nie da się jej od tak pozbyć. Czasami cichnie, ale cały czas jest z nami, jak wtedy, gdy tęskni się za kimś, kto już odszedł. Innym razem odchodzi, gdy uzmysławiamy sobie, że nasze uczucie do drugiej osoby lub miejsca nie było tak silne, jak się nam zdawało. Najgorsze co może nam zrobić tęsknota, to sprawić, że staniemy w miejscu i nie będziemy w stanie ruszyć na przód. To trudne przeć do przodu, mimo uczuć, które wyjątkowo nam ciążą. W takiej sytuacji warto zastanowić się czy nasz okres żałoby już minął – każdy takiego potrzebuje, kiedy utraci coś, co było dla niego ważne. Jeżeli boisz się, że smutek przejmuje nad Tobą kontrolę i nie wiesz jak sobie poradzić, spróbuj porozmawiać z kimś bliskim szczerze lub zastanów się nad podjęciem terapii. Zachęcamy do skorzystania z psychoterapii indywidualnej lub porady psychologicznej dla młodzieży i nastolatków.