Nerwica serca kołatanie duszności niepokój


Nerwica serca to stan w którym występują objawy wskazujące na zaburzenia czynności rożnych układów lub narządów wewnętrznych, bez uchwytnych zmian organicznych tłumaczących te objawy. Mechanizm powstawania i rozwoju nerwic jest złożony i ciężko go w pełni wyjaśnić. 
Oznaki nerwicy serca są bardzo różnorodne i o różnym nasileniu.
Podstawowe objawy to: bóle w klatce piersiowej, bicie i kołatanie serca, duszności, niepokój, osłabienie, przy czym badania lekarskie nie wykazują żadnych organicznych chorób serca ani zmian w układzie krążenia. 

   Bóle w nerwicy dotyczą zwykle okolicy przedsercowej, mogą mieć charakter kłujący, przeszywający, co potęguje stan niepokoju i wzmożonego napięcia nerwowego u chorego. 
Mogą też być tępe , gniotące i niezbyt nasilone i mogą utrzymywać się w zbliżonym natężeniu przez kilka godzin lub nawet dni. Cechą wspólną bólów nerwicowych jest to, że nie promieniują, nie mają związku z wysiłkiem fizycznym oraz, że nie ustępują po zażyciu nitrogliceryny, ustępują natomiast lub zmniejszają się pod wpływem leków działających na układ nerwowy.

   Do często spotykanych dolegliwości u osób z nerwicami serca należy także duszność. Chorzy nie mogą wykonać dostatecznie głębokiego wdechu. Bicie i kołatanie serca, które jest odczuwane nawet przy prawidłowej jego czynności, ma często charakter subiektywny. Charakterystyczna jest też zmienność akcji serca, przyśpiesza ono łatwo pod wpływem niewielkich bodźców psychicznych i łatwo też zwalnia. 

  Bardzo często objawom nerwicy serca towarzyszy też niepokój psychiczny i ruchowy, różnie nasilone stany lękowe oraz wzmożona potliwość dłoni, stóp i okolic pachowych, ziębnięcie kończyn, łatwe czerwienienie się i blednięcie. W przypadku gdy niepokój i pobudzenie psychoruchowe są silnie wyrażone oraz mają gwałtowny charakter, to taki stan nazywamy napadem nerwicowym. 

   Leczenie. Zasadniczą rolę w leczeniu nerwicy serca odgrywa psychoterapia. Duże znaczenie ma wykrycie i usunięcie szkodliwych wpływów środowiskowa zewnętrznego, które mogłoby mieć wpływ na ujawnienie się objawów choroby. Uregulowany tryb życia i pracy oraz odpowiednia liczba godzin snu, racjonalny wypoczynek, aktywności fizyczna na świeżym powietrzu sprzyjają leczeniu. Koniecznie może być także wyłączenie używek (papierosy, alkohol, kawa). W razie konieczności stosuje się także środki farmakologiczne obniżające napięcie układu nerwowego. Przy znacznym nasileniu choroby konieczna jest konsultacja psychiatryczna.

Nerwica serca, nazywana jest inaczej dystonią nerwowo-krążeniową lub zespołem Da Costy, od nazwiska lekarza, który jako pierwszy opisał ją  w1871 roku. To zespół objawów chorobowych o podłożu psychogennym, który Da Coste scharakteryzował jako czynnościowe zaburzenie serca o podłożu lękowym. 

W przypadku wykluczenia przyczyn innych jak psychiczne, można skupić się na ich leczeniu gdyż wiemy, że objawy powodowane są przez stres, niepowodzenia życiowe itd.

Nerwica serca objawia się poprzez: 

- kłujący ból serca, kołatanie, 
- uczucie duszności, o
- gólne poczucie niepokoju, 
- drętwienie kończyn, 
- bóle i zawroty głowy, 
- często także problemy ze snem i wzmożone pocenie.  
 

Najważniejsze jest to, że choroba z sercem nie ma nic wspólnego, a niepokojące objawy - np. kołatanie serca - nie doprowadzi do jego uszkodzenia. To pozwala bezpiecznie się skupić na leczeniu prawdziwego podłoża choroby. Niemniej jednak dolegliwość jest nieprzyjemna, a długotrwały stres może odbić się na naszym zdrowiu, dlatego nie można bagatelizować objawów. Wizyta u lekarza jest konieczna. 

 

nerwicowe błędne koło - czytaj więcej

 

Zapraszamy do kontaktu:

Warszawa Chmielna28A m 1a, 2, 4 

tel: 512-021-100 

tel: 509-744-633

 
Psychologgia - Gabinet psychologiczny w centrum Warszawy - logo stopka

Psychologgia - Gabinet psychologiczny
Warszawa Chmielna 28A / 1a, 2, 4
(w pobliżu kina Atlantic)
tel: 512-021-100
tel: 509-744-633
e-mail: recepcja@psychologgia-plus.plPoradnia psychologiczna - godziny pracy:
pon-pt 9:00-21:00 sobota 9:00-15:00
Warszawa Centrum

Psychologgia