Pięć zasad udanego związku.

O związkach i miłości napisano już niejedną książkę. Każdy z nas chciałby znać uniwersalny przepis na to, by jego relacja przetrwała każdą burzę. Nie jest to takie proste: każdy związek jest wyjątkowy, ponieważ tworzą go dwie jedyne w swoim rodzaju osoby. Istnieje jednak kilka zasad, które wprowadzone w życie z pewnością nie zaszkodzą, a z dużym prawdopodobieństwem poprawią jakość więzi i zbliżą do siebie partnerów.

 

Przyglądając się znajomym, szczęśliwym parom, możemy zauważyć wiele różnic, ale również dostrzec punkty wspólne, które je do siebie upodabniają. Udane małżeństwa to te, w których obie osoby nie ustają w staraniach i nie traktują siebie nawzajem jak „coś pewnego”. W stwierdzeniu, że „do tanga trzeba dwojga”, ma w sobie dużo prawdy. Aby związek był udany i trwały, nie wystarczy zaangażowanie jednej strony. Każde z partnerów musi być gotowe codziennie dbać o więź, dążyć do zgody i harmonii. Ale jak to zrobić?

 

1.       1. Rozmowa i „bycie na bieżąco”

Bez nieustannej wymiany myśli, poglądów i emocji życie we dwoje raczej nie ma sensu. Na początku związku może się wydawać, że najważniejsze są namiętność i pożądanie, legendarna „chemia”, ale te szybko słabną. Relacja nie przetrwa życiowych zawirowań, jeśli partnerzy nie będą dla siebie najlepszymi przyjaciółmi. Takimi, którzy mogą sobie powiedzieć o wszystkim, nie oceniają siebie nawzajem, są zawsze po swojej stronie i między którymi panuje szczerość. Zadajcie sobie pytania: czy znam wszystkich przyjaciół mojego partnera? Czy wiem, jakie są jego aktualne plany i marzenia? Co by zrobił, gdyby wygrał milion na loterii? Nawet jeśli jesteście ze sobą od lat, nie oznacza to, że już nie musicie siebie nawzajem poznawać. Człowiek przez cały czas się zmienia, wciąż pojawiają się nowe rzeczy, których można się o nim dowiedzieć. Rozmawiajcie o tym, co aktualnie dzieje się w waszym życiu, jak podobał wam się film, który razem obejrzeliście, co myślicie na temat aktualnych zdarzeń politycznych. O wszystkim tym, co pozwoli wam pozostawać w kontakcie i „być na bieżąco”.

 

2.       2. Bądźcie dla siebie partnerami

Innymi słowy: dzielcie się władzą. Pytajcie siebie nawzajem o zdanie i respektujcie swoje opinie oraz potrzeby. Dbajcie o to, by każde z was miało coś do powiedzenia podczas podejmowania ważnych decyzji. Postarajcie się, by wasz dom był waszym wspólnym miejscem, w którym każde z was czuje się równie ważne. Jeśli będziecie mieli zupełnie różne prawa i obowiązki, wylądujecie w dwóch różnych światach i coraz trudniej będzie wam się porozumieć. Kiedy potrzeby i opinie jednej osoby są mniej respektowane, może ona czuć się mało ważna i lekceważona. Z kolei bardziej „decyzyjna” strona czuje się nadmiernie obciążona, odpowiedzialna za dobro całej rodziny i pozbawiona wsparcia.

 

 

3.       Opracujcie własne rytuały

Miejcie coś, co będzie wyłącznie wasze. Świętujcie urodziny, rocznice, święta na swój własny sposób. Bycie razem wiąże się z wytworzeniem „własnej kultury”. Co prawda poczucie wspólnoty buduje się powoli, stopniowo, każdego dnia, jednak można nieco wspomóc ten proces. Miejcie swoje własne sposoby na świętowanie sukcesów oraz osładzanie goryczy porażki (np. po każdym ciężkim dniu w pracy wybierzcie się do kawiarni lub zróbcie sobie relaksujący masaż). Do waszych zwyczajów mogą dołączyć również niedzielne śniadania w łóżku czy wspólne kąpiele w każdy piątek. Zauważcie, jakie sprawy was łączą i pielęgnujcie je. Nie rezygnujcie z tych przyzwyczajeń nawet po wielu latach w związku – to właśnie one budują waszą intymność.

 

4.       Spędzajcie czas tylko we dwoje

Aby być dla siebie najlepszymi przyjaciółmi, nie wystarczy rozmawiać na różne tematy. Warto również mieć jakąś wspólną pasję, zajęcie, któremu partnerzy lubią oddawać się we dwoje. Wspólne przeżywanie radości czy ekscytacji wzmacnia poczucie więzi między partnerami i sprawia, że częściej uśmiechają się do siebie nawzajem. Może spróbujecie razem czegoś nowego: zapiszecie się na kurs gotowania, masażu lub tańca? A może macie jakieś wspólne marzenia, które moglibyście spełnić: skok ze spadochronem, nauka nurkowania, podróż w egzotyczne miejsce? Ważne, by aktywności wykonywane we dwoje były dla was przyjemne i przychodziły wam naturalnie oraz, co najważniejsze, nie ograniczały się do obowiązków domowych i związanych z opieką nad dziećmi. Jeśli nie jesteście miłośnikami mocnych wrażeń, być może bardziej satysfakcjonujące okaże się dla was oglądanie ulubionego serialu, bieganie, spacery po pobliskim parku lub cotygodniowe randki w restauracji.

 

5.       Walczcie z rutyną

Związek jest jak ogród: pielęgnowany pięknie rozkwita, zaniedbany zaś traci swój dawny urok i niszczeje. Aby nie dopuścić do tego, by do waszej relacji wkradły się nuda i rutyna, dbajcie o nią zupełnie tak, jak na początku znajomości. Zaskakujcie się nawzajem, bądźcie romantyczni i okazujcie sobie nawzajem uczucia. Mogą to być liściki wsuwane do kieszeni kurtki, drobne upominki bez okazji, spontaniczne randki czy pocałunki. Choć na późniejszych etapach miłości coraz ważniejsze stają się szacunek i przyjaźń między partnerami, postarajcie się nie zatracać młodzieńczej fascynacji i radości z bycia razem.