Sztuka dialogu – jak nauczyć się swobodnie rozmawiać z ludźmi

Rozmowa z drugim człowiekiem to nieodłączny element życia codziennego. Jednocześnie jest fundamentem każdej relacji – czy to w pracy, sklepie, rodzinie czy związku. Choć mogłoby się wydawać, że nawiązanie konwersacji to niebywale prosta czynność, może ona przysporzyć wiele trudności. Wiele zależy od naszego charakteru. Niektórzy są nieufni wobec innych, stąd też ciężko nawiązać nić porozumienia z innymi. Z kolei pozostali są otwarci na nowe znajomości, co sprawia, że rozmowa z osobami z różnych środowisk nie sprawia im najmniejszego problemu. Mimo wszystko warto dowiedzieć się, jak swobodnie rozmawiać z ludźmi. Na to zagadnienie odpowiemy w poniższym poradniku.

Dialog podstawą rozmowy

Dialog to nic innego, jak rozmowa co najmniej dwóch osób. Zatem, rozpoczynając konwersację warto mieć na uwadze, że rzeczywiście uczestniczy w nim druga osoba. Nie bój się jasno wyrażać swoich poglądów na dany temat, broń swojego zdania, ale z szacunkiem i zrozumieniem. Ponadto, staraj się słuchać, co mówi do Ciebie rozmówca. Wykazuj zaangażowanie i zainteresowanie prowadzeniem konwersacji. Nie zamykaj się w sobie, ale bądź otwarty – poruszaj nowe, nawet trudne tematy. Nie zniechęcaj się do rozmowy, mimo, że ktoś posiada odmienne zdanie. Ważne jest również wysłuchanie stanowiska rozmówcy do końca, mimo, że bardzo często chcemy wtrącić przysłowiowe „5 groszy” i wyrazić swoją opinię. Z pewnością niekulturalne jest wtrącanie swojego zdania, gdy on nie skończył jeszcze wypowiedzi. Unikaj wypowiadania stwierdzeń, takich jak np. „Nie masz racji”. Staraj się zrozumieć punkt widzenia osoby, z którą rozmawiasz a będzie to bez wątpienia udany dialog.

rozmowa

 

Jak rozmawiać z ludźmi żeby być dobrze zrozumianym?

Aby nauczyć się swobodnie rozmawiać z innymi ludźmi bardzo ważne jest wzajemne zrozumienie. Podczas nawiązywania dialogu należy bezwzględnie okazać je drugiej osobie. Jednak, jak rozmawiać, abyśmy to my zostali dobrze zrozumiani? To pytanie z pewnością rodzi się w głowach wielu osób. Na początku musimy zastanowić się, czego konkretnie oczekujemy od rozmówcy i ofiarować mu to samo. Tak więc, jeśli chcemy, aby był on zaangażowany w prowadzenie konwersacji – powinniśmy postępować dokładnie tak samo. Prowadząc z kimś rozmowę nie zajmuj się czymś innym – nie patrz w telefon czy telewizor. Swoją uwagę skieruj w kierunku drugiego człowieka. Z pewnością to samo otrzymasz z przeciwnej strony.

Aby być dobrze zrozumianym trzeba mówić w jasny sposób. Warto używać klarownych sformułowań, które będą oczywiste dla każdego. Dzięki temu rozmówca nie będzie miał wątpliwości co do naszych intencji. Podczas rozmowy raczej starajmy się unikać stosowania sarkazmów czy różnych podtekstów – będzie to powodem do doszukiwania się tzw. drugiego dna w wypowiedzi. Szczególnie należy zwrócić na to uwagę, gdy rozmawiamy z osobą nieznajomą. Na koniec dobrze jest zwyczajnie zapytać, czy osoba, z którą rozmawiamy wie, co mamy w danej sytuacji na myśli. W związku z tym zyskamy pewność, że zostaliśmy dobrze zrozumiani.

Wspomagaj się mową ciała

Chcąc nauczyć się, jak rozmawiać z ludźmi warto zwrócić uwagę na mowę ciała. Niewątpliwie, jest to bardzo istotny aspekt, który znacząco ułatwia porozumiewanie się z innymi. Najpierw należy zadbać o odpowiedni dystans między nami a rozmówcą. Pamiętaj, że nie powinien być on zbyt bliski, gdyż rozmówca może czuć się niekomfortowo ani zbyt daleki, co znacznie utrudni konwersację. Kolejną kwestią jest zachowanie kontaktu wzrokowego z osobą, z którą rozmawiamy. Patrzenie w oczy oznacza, że jesteśmy szczerzy, lojalni, pewni swojego zdania i nie boimy się poruszać nowych tematów. Dobrze jest pamiętać o uśmiechu, dzięki czemu z pewnością zostaniemy odebrani jako osoby miłe i kulturalne. Odwracanie wzroku jest zwyczajnie niegrzeczne i sprawia, że druga osoba może poczuć się lekceważona.

Jednocześnie istotną rolę odgrywa ułożenie rąk. Skierowanie palców w kierunku osoby, z którą rozmawiamy świadczy o zainteresowaniu. Z kolei krzyżowanie zarówno rąk, jak i nóg to negatywna oznaka dla przeciwnej strony.  Świadczy o zamknięciu się w sobie i braku chęci nawiązania konwersacji. Podobnie sprawa odnosi się do trzymania rąk w kieszeni, co jest bardzo niekulturalne. Ważne jest także gestykulowanie, jednak pamiętajmy, aby robić to z umiarem. Wskazanie czegoś rękoma podczas dialogu to bez wątpienia przejaw zaangażowania i zaciekawienia poruszanym tematem. Raczej starajmy się nie bawić żadnymi gadżetami typu długopis, karteczka bądź telefonem. Jeśli nie wiemy, co zrobić z dłońmi, najlepiej będzie gdy położymy je jedna na drugiej. Wskazuje to na otwartość w kierunku drugiej osoby.

Nie bój się popełniać błędów i panuj nad emocjami

Wielu ludzi boryka się z nieśmiałością, której nie mogą przełamać. Nawiązanie relacji z osobą nieznajomą przysparza im wiele trudności, ponieważ zwyczajnie boją się popełnić błędu podczas rozmowy. Nie warto aż tak obawiać się popełnienia gafy – w końcu może to przydarzyć się każdemu z nas i powinno być to w pełni zrozumiałe dla drugiej strony. Zbyt duże skupienie się na tym, aby dobrze wypaść w oczach rozmówcy w większości przypadków przynosi marny efekt. Najlepiej, gdy rozmowa wywiąże się spontanicznie i będziemy poruszać wiele tematów. Jeśli dany temat stanowi dla nas problem i nie chcemy się wypowiadać, pamiętaj, aby powiedzieć o tym rozmówcy. Inaczej zacznie nas to przerastać i będziemy się niepotrzebnie stresować.

Bardzo ważne jest panowanie nad emocjami. Jeśli stanowisko rozmówcy zwyczajnie nas zdenerwuje, pamiętajmy, aby nie wypowiadać słów w przypływie złości. Nie tylko sprawimy ból stronie przeciwnej, ale z pewnością będziemy żałować tego, co powiedzieliśmy. W przypadku, gdy Twoja konwersacja będzie o włos od konfliktu mów spokojnym, opanowanym głosem – nawet, jeśli rozmówca zacznie krzyczeć i manifestować swoje zdanie. Oczywiście wskazane jest, aby na krótki czas przerwać konwersację. W takiej sytuacji łatwiej jest przemyśleć to, co dokładnie chcemy przekazać bez niepotrzebnej kłótni.

Więcej o korzystnym wypowiadaniu słów w przypływie złości przeczytasz w jedny, z naszych poprzednich wpisów – Mówię i staje się rzeczywiste.

Prowadź konwersację na poziomie

Porozumiewając się z drugim człowiekiem zwróćmy uwagę na jakość prowadzonej konwersacji. Nawiązując relację warto być przede wszystkim lojalnym i prawdomównym w każdym temacie. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych problemów, mających związek z wypowiedzianymi kłamstwami. Cechę prawdomówności warto wpajać dzieciom już od najmłodszych lat. Bez wątpienia ułatwi im to nawiązywanie kontaktów przez całe życie, a uczciwość to niezwykle ważny aspekt. 

Odwiedź nasz blog i dowiedz się czy panikować kiedy małe dziecko kłamie.

Co zatem oznacza stwierdzenie konwersacja na poziomie? To nic innego, jak uczciwa rozmowa dwóch osób. Lepiej, gdy będzie ona pozbawiona przekleństw, co niewątpliwie wpływa na przekaz wypowiedzianych słów. Sformułowania powinny być proste i jasne. Dzięki temu będą zrozumiałe dla każdego. Rozmawiając z drugim warto poruszyć każdy temat, a co za tym idzie przełamywać lody. Gdy w danej kwestii udzielimy już wyczerpującej odpowiedzi, starajmy się szukać innego, równie ciekawego obszaru, sprzyjającego dalszej rozmowie. Nie bójmy się zdawać pytań i rozwijać tematów. Unikajmy dominacji i poczucia wyższości nad rozmówcą. Chętnie udzielajmy odpowiedzi i informacji, jakie nabyliśmy na przestrzeni minionego czasu. Pamiętajmy o tym, że rozmowa nie jest żadną walką, a jedynie wymianą swoich spostrzeżeń i poglądów. Zarówno jedna, jak i druga strona ma pełne prawo do wyrażenia swojej indywidualnej opinii.

rozmowa dzieci

 

Jak nie bać się rozmawiać z ludźmi?

Strach przed nawiązaniem kontaktu z osobą nieznajomą towarzyszy nam nie od dziś. Niewątpliwie istnieje wiele sytuacji, w których chcemy, jednak boimy się zwyczajnie odezwać. Warto jednak odważyć się na ten pierwszy rok. Jak więc zacząć rozmowę? Kluczem do sukcesu jest otwarta postawa. Nie zamykajmy się na drugiego człowieka. Rozwijajmy tematy, starajmy się go poznać, zadawajmy pytania. Z pewnością takie działanie nakieruje rozmowę na właściwe tory.

Nie bójmy się powiedzieć własnej opinii na dany temat. Ze strony miłego i serdecznego rozmówcy na pewno możemy liczyć na zrozumienie, nawet jeśli będzie towarzyszył nam stres. Staraj się rozbudowywać swoje odpowiedzi, jeśli zostaniesz o coś zapytany. Oprócz tego bierz czynny udział w dialogu oraz okazuj zainteresowanie. Z pewnością zostanie to docenione przez drugą stronę. Jeśli naprawdę masz problem z nawiązywaniem kontaktu z obcym człowiekiem, skorzystaj z solidnej terapii psychologicznej.

Podsumowanie

Sztuka prowadzenia dialogu jest to umiejętność, która bardzo przydaje się w życiu. Bardzo często zdarza się tak, że w wyniku nieśmiałości mamy problem z nawiązaniem kontaktu z drugim człowiekiem. Tworzenie bariery pomiędzy nami a rozmówcą utrudnia funkcjonowanie w codziennym życiu. Dlatego też, warto wiedzieć, jak rozmawiać z ludźmi. Bez wątpienia najistotniejsza jest otwartość na innych, zaangażowanie w rozmowę i aktywne słuchanie. Ludzie bardzo często mają problem z uszanowaniem odmiennego zdania drugiego człowieka, co jest bardzo ważne i stanowi fundament udanej konwersacji. Dzięki zachowaniu tych kilku wskazówek możemy być pewni, że zostaniemy dobrze odebrani przez rozmówcę.