Mity i prawda o zaburzeniach odżywiania

Czy moje dziecko ma anoreksję?

The Renfrew Center Foundation for Eating Disorders podaje, że około 70 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu różnych zaburzeń odżywiania, w tym około 8% społeczeństwa walczy z tymi najbardziej znanymi – anoreksją i bulimią. Skąd się biorą te zaburzenia odżywiania? W jaki sposób niszczą psychikę człowieka? W artykule odpowiemy na te pytania i wymienimy najpowszechniejsze mity na temat zaburzeń odżywiania.

Mit 1 – zaburzenia odżywiania dotykają tylko nastolatki i młode kobiet

Statystyki pokazują, że aż 6% osób chorujących na samą anoreksję to mężczyźni (nie wliczając bulimii i innych mniej znanych zaburzeń z grupy zaburzeń odżywiania), przy czym nie są to najprawdopodobniej wyniki, którym można w 100% ufać. Prawda jest taka, że z tymi zaburzeniami jest tak jak z każdymi innymi problemami psychicznymi – są ukrywane przez tych, którzy w ciszy zmagają się ze swoim problemem, bojąc się ujawnić i poprosić o pomoc.

Według opinii psychologów i terapeutów pracujących z osobami, które z tego powodu zgłosiły się na terapię, najbardziej podatne na zachorowanie są osoby, które walczą z niewielkimi otyłościami. Dzieje się tak dlatego, że kształt i waga naszego ciała mogą wpływać na naszą samoocenę, o wiele bardziej niż powinny, zwłaszcza ze względu na promowane od wielu lat wzorce piękna, które są trudne do osiągnięcia dla wielu osób.

Mit 2 – osoba z zaburzeniami odżywiania musi być otyła lub skrajnie wychudzona

Niestety wiele osób zakłada, że zaburzenia odżywiania widać, że ujawniają się w postaci otyłości lub wychodzenia. Jednak prawda jest taka, że zaburzeń odżywiania często nie widać. Wiele osób bardzo często wygląda zdrowo, mimo tego, że walczy z poważną chorobą. Psychologowie podkreślają, że problemy tego typu mają skomplikowane podłoże psychologiczne i wymagają leczenia – psychoterapii i działań, które pomogą zapanować nad wagą i autodestrukcyjnymi zachowaniami.

Pod ortoreksją, bigoreksją, anoreksją, kompulsywnym objadaniem się i innymi problemami chowają się zwykle inne powody złego stanu zdrowia – trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami i otoczeniem, kłopoty osobiste, poczucie zagubienia lub lęk. Obecnie zauważa się także, że jedzenie jest dla nas czymś więcej, niż paliwem, które nasze ciało przekształca w energię do działania. Jemy, bo coś nas stresuje bądź jesteśmy smutni, jemy z nudów, żeby zająć czymś ręce podczas oglądania filmu. Zdarza nam się uspokajać dzieci słodyczami. Czekoladki lub chipsy stają się nie tylko jedzeniem, ale też „lekiem” uspokajającym, sposobem na poprawkę humoru, nagrodą, karą, rytuałem, motywacją.

Dowiedz się czym jest bulimia i jak można z nią skutecznie walczyć. Bulimia – objawy i wszystko co musisz o niej wiedzieć.

Zaburzenie odżywiania pojawiają się, kiedy jedzenie i waga zaczynają stale tkwić w centrum naszych zainteresowań i zaczynają wpływać na nasze zachowanie. Wówczas pojawiają się problemy z łaknieniem – problemy mające swoje źródło w psychice.

Mit 3 – powrót do normalnej wagi oznacza wyzdrowienie

Nic bardziej błędnego! Powrót do odpowiedniej wagi to rzeczywiście wielkie osiągnięcie, zważywszy na liczne przeciwieństwa, które utrudniają wyzdrowienie, ale na tym nie kończy się praca. Organizm chorego jest często silnie wyniszczony – głębokie awitaminozy, odwodnienie organizmu to zaledwie niektóre z następstw życia z zaburzeniami odżywiania. Choroba może doprowadzić nawet do śmierci.

Poza tym psychoterapeuta musi dotrzeć wraz ze swoim pacjentem do sedna problemu, który tkwi gdzieś w psychice osoby, która poddaje się terapii. To ona musi nauczyć się, jak radzić sobie z emocjami, które odebrały mu kontrolę nad jego własnym zdrowiem i życiem, bez wyleczenia przyczyny choroby, problem może nawracać.

Nie wstydź się – możemy Ci pomóc pokonać zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania są groźne i mogą mieć fatalne konsekwencje. To może nie być łatwe, ale uwierz, że to, co się z Tobą dzieje, nie jest powodem do wstydu, ale powinieneś jak najszybciej poprosić o pomoc. Wstydzisz się przyjść sam? Może poprosisz o wsparcie przyjaciela albo członka rodziny? Pomożemy Ci dostosować terapię do Twoich potrzeb.

Zapraszamy do umawiania się na spotkania z panią psycholog Anetą Kowalczyk, która zajmuje się między innymi terapią w przypadkach zaburzeń odżywiania. Najważniejsze są dla niej Twój komfort i poczucie bezpieczeństwa. Razem wybierzecie techniki pracy – będziesz mógł liczyć na jej wsparcie podczas walki z zaburzeniami odżywiania.