Manipulacje w sferze seksualnej i nie tylko

Manipulacje w związku

Manipulacja czy tylko rodzaj erotycznej gry między dwojgiem kochanków? Nie jeden z nas zastanawiał się czasami, jak właściwe powinien wyglądać zdrowy związek. Kiedy tylko się ze sobą drażnimy, a kiedy w grę wchodzi okrutna złośliwość? Po czym odróżnić zdrową komunikację w relacji z drugą osobą od prób przejmowania kontroli nad partnerem?

Seks – „towar” ogólnodostępny

Dzisiaj seks jest wartością samą w sobie. Kobiety są bardziej świadome swojej seksualności i też chcą seksu, w taki sposób, w jaki kiedyś mówiono, że chcą go tylko mężczyźni – dla przyjemności. Z czasem stał się równie ważny dla obu płci. Nie znaczy to jednak, że skoro podejście do seksu jest podobne, to nie można wykorzystywać go do swego rodzaju gry z partnerem – uwodzenia, zabawy w zdobywanie, nawet w związkach ze stażem.

Sugestia na krawędzi — dlaczego manipulujemy?

Niektórzy manipulują uczuciami innych, ponieważ chcą uzyskać konkretne korzyści — robią to całkowicie świadomie. Jak? Na przykład wykorzystują seks jako karę lub nagrodę. Współcześnie na szczęście nie czujemy się aż tak często zaszantażowani, kiedy partner odmawia nam seksu, ale istnieje wiele innych sposobów manipulowania drugą osobą. Próby manipulowania partnerem mogą być jednak nie tylko wyrazem wyrachowania, ale po prostu ludzkiego lęku. Schemat jest dosyć łatwy do wytłumaczenia: ktoś jest dla nas ważny, my z pewnego powodu obawiamy się opuszczenia, próbujemy wywołać zazdrość w celu zwrócenia uwagi partnera, skutkuje to pojawieniem się negatywnych emocji (często po obu stronach). Zazdrość może mieć wiele twarzy i niestety działa destrukcyjnie na związek.

Zwróć uwagę na to, że większość z nas próbuje raz na jakiś czas wpłynąć na partnera lub partnerkę w celu realizacji swoich celów. W większości przypadków jest to raczej delikatna sugestia, aniżeli manipulacja. Kiedy stawiasz przed nim gorącą szarlotkę, wyrywa się Ci, że mąż Twojej koleżanki wziął swoją żonę wczoraj na koncert do filharmonii i romantyczną kolację, a może Twój partner stawiając przed Tobą twojego ulubionego drinka, którego własnoręcznie przygotował, wspomina nieśmiało, że jego koledzy wyjeżdżają na weekend grać w paintball i chciałby do nich dołączyć. Przekupujemy się i zadowalamy, żeby coś zyskać, ale przede wszystkim, żeby pokazać, że druga osoba się dla nas liczy. Czy jest to manipulacja? W końcu chcemy osiągnąć swój jakiś cel.

Chodzi głównie o to, jaki to jest cel, bo jeżeli krzyczysz na partnera, że go zostawisz, jeżeli nie kupi Ci drogiej torebki, to go ranisz – swoim zachowaniem poddajesz pod wątpliwość uczucia, które Was łączą. I na odwrót, jeżeli on kategorycznie oświadcza, że wyjeżdża na miesiąc na Bahamy bez Ciebie, a jak masz z tym problem, to z Wami koniec, to on nie jest wobec Ciebie w porządku. I to jest cała różnica między sugestią, nawet tą bardzo wyraźną i mało ukrytą, a manipulacją – manipulując, krzywdzimy drugą osobę.

PRZECZYTAJ TAKŻE: JAK TOKSYCZNI LUDZIE MANIPULUJĄ SWOIMI OFIARAMI?

Odmowa seksu w związku

Zarówno dla mężczyzn jak i kobiet odmowa bliskości to cios wymierzony w pewność siebie drugiej osoby. Wiadomo, że nie zawsze musi się chcieć – jakkolwiek obcesowo ta myśl została wyrażona, faktem jest, że często w związku nie zdajemy sobie z tego sprawy. Na nasze starania ktoś reaguje zmęczonym uśmiechem i sennym pocałunkiem, ponieważ miał trudny dzień w pracy, a my wpadamy w panikę, że ma kogoś na boku i już nas nie kocha. Coś go/ją zdenerwowało – „to pewnie moja wina, zrobiłem/am coś nie tak!”.

Reagujemy tak, bo bycie chcianym, pożądanym to sygnał dla nas, że jesteśmy dla kogoś ważni, że jesteśmy wyjątkowi.

Celowe wykorzystywanie tego pragnienia przez drugą osobę dla osiągnięcia swoich celów lub wyrządzenia emocjonalnej krzywdy to też manipulacja. W sferze seksu człowiek jest w pewnym sensie odarty ze wszystkich swoich psychicznych osłon i podatny na zranienia, dlatego właśnie warto rozmawiać. Nawet w silnym, długotrwałym związku warto dbać o poprawne i wyraźne komunikowanie się z partnerem.

Dlaczego związek z manipulatorem może trwać długo?

Manipulator doskonale wie, że osoba tkwiąca w nim z zależnym związku jest od niego emocjonalnie uzależniona, ale przede wszystkim, że ma stosunkowo niskie poczucie własnej wartości. Musi być utwierdzana w przekonaniu, że jest ważna, wyjątkowa i łatwo ją przekonać, że jest coś komuś winna w zamian za uczucie.

Osoba manipulująca żywi się strachem, zależnością i uległością, a zmanipulowana nie może żyć bez uczucia, uwagi, iluzji miłości człowieka, którego myśli, że potrzebuje. W zetknięciu z manipulacją uczucia zaczynają znikać. Wtedy jest się razem ze względu na poczucie obowiązku, niepewności, strachu przed samodzielnym funkcjonowaniem w świecie. Osoba, która tkwi w takiej relacji, zaczyna sobie wmawiać, że sytuacja nie może jej zranić, ale będzie coraz smutniejsza i będzie jej coraz ciężej, a potem pojawi się depresja… ta, której często nie zauważamy i bierzemy za przemęczenie…

Co możesz zrobić, żeby poprawić jakość swojego związku?

  1. Analizuj swoje postępowanie i swoje emocje.
  2. Naucz się szczerze i otwarcie rozmawiać.
  3. Skorzystaj z pomocy terapeuty dla par lub terapii indywidualnej, jeżeli czujesz taką potrzebę.