Orgazm kobiet


Brak orgazmu u kobiet - przyczyny problemu

 

Brak satysfakcji z życia seksualnego może doprowadzić do stresu i frustracji, zwłaszcza, jeśli ulegniemy lansowanemu w mediach i życiu społecznym przekonaniu, że każdy stosunek musi kończyć się orgazmem. Tymczasem spełnienia, choć kojarzy się ze spontanicznością i naturalną potrzebą, można i trzeba się nauczyć. Warto również zastanowić się nad tym, jakie (często pozaseksualne) czynniki mogą przeszkadzać nam w odczuwaniu przyjemności z łóżkowych pieszczot.

1.      Przyjmowane lekarstwa

Istnieje wiele farmaceutyków, które mogą fatalnie wpływać na nasze życie seksualne. Z takich działań znane są przede wszystkim antydepresanty, ale problem dotyczy również wielu innych środków na receptę. Niektóre z nich odwlekają w czasie, a czasem nawet uniemożliwiają orgazm. Jeśli masz wrażenie, że podobnie może być z przyjmowanymi przez ciebie lekami – skonsultuj się w tej sprawie ze swoim lekarzem. Być może uda mu się dobrać inny środek, który nie będzie charakteryzował się podobnymi skutkami ubocznymi.

Możliwa jest również sytuacja przeciwna – brak orgazmu bywa znakiem, że powinniśmy zacząć przyjmować określone lekarstwa. Niedostateczne nawilżenie w okolicach łechtaczki i pochwy jest bowiem jednym z objawów nieleczonej cukrzycy i świadczy o osłabionym przepływie krwi.

2.      Stres i zahamowania

Seks ściśle wiąże się z naszą sferą emocjonalną. Trudno jest skupić się na przyjemności, kiedy głowę zaprzątają nam problemy i nierozwiązane sprawy. O podniecenie seksualne najłatwiej jest wtedy, gdy jesteśmy spokojni i zrelaksowani. Warto przygotować się do miłosnych igraszek, biorąc odprężającą kąpiel lub w inny sposób zapanować nad emocjami kłębiącymi się w nas przez cały dzień. Jeśli macie dzieci – od czasu do czasu wyślijcie je do dziadków, by mieć wieczór tylko dla siebie.

Podobnie trudno jest czerpać radość z seksu, jeśli w tej sferze jest się pełnym zahamowań. Są osoby, którym od dzieciństwa wpajano, że przyjemność seksualna i orgazm to coś złego, grzech lub powinny występować tylko w małżeństwach starających się o potomstwo. Zdarzają się także poważniejsze problemy psychologiczne, takie jak fobia dotycząca płynów wydzielanych podczas igraszek, paniczny strach przed ciążą lub chorobami przenoszonymi drogą płciową, niska samoocena, lęk przed utratą kontroli czy doświadczenie przemocy seksualnej. Na życiu intymnym kobiet negatywnie może odbić się również trudna ciąża lub traumatyczny poród. W takiej sytuacji najlepiej będzie zgłosić się do specjalisty – psychologa lub seksuologa, który pomoże uporać się z problemem.

3.      Nieznajomość kobiecego ciała, zła pozycja

Każda kobieta jest inna i w inny sposób osiąga podniecenie i satysfakcję. Kluczem do przyjemności jest więc poznanie swojego ciała i odpowiedni dobór pieszczot. Dla większości pań najlepsze są pozycje umożliwiające stymulację łechtaczki. Warto trochę poeksperymentować, by znaleźć najlepszą drogę do rozkoszy: może to być erotyczny masaż całego ciała (lub jego wybranych fragmentów) w ramach gry wstępnej, a także zabawki i gadżety takie jak wibrator czy pierścień erekcyjny.

4.      Anorgazmia

Anorgazmia to choroba, w wyniku której kobieta nie jest w stanie przeżyć orgazmu, pomimo doświadczania podniecenia seksualnego. Do jej przyczyn fizjologicznych należą:

- wady wrodzone, bądź nabyte narządu rodnego, np. wady statyki macicy, wady wrodzone pochwy

- zaburzenia hormonalne obniżające libido np. dysfunkcja tarczycy, hiperprolaktynemia, hipoestrogenizm

- zaburzenia neurologiczne, np. uszkodzenie nerwu sromowego, urazy rdzenia kręgowego

- zaburzenia w następstwie zabiegów operacyjnych

- zmiany poporodowe

- stany zapalne w obrębie narządu moczowo-płciowego

- hipotonia

- brak kurczliwości mięśnia Kegla

-  zmiany menopauzalne

Wymienione wyżej przyczyny leczy się ginekologicznie lub endokrynologicznie. Pomocne mogą okazać się również treningi masturbacyjne oraz ćwiczenia mięśni Kegla.

Anorgazmia może wynikać również z czynników psychogennych, takich jak:

- traumatyczne przeżycia seksualne w dzieciństwie

- stany lękowe towarzyszące współżyciu: lęk przed ciążą, brak intymności w realizacji zbliżenia

-  czasowe zmniejszenie pożądania seksualnego - np. zły nastrój, przemęczenie fizyczne i psychiczne

-  miłość konfliktowa, brak zgodności między partnerami, uczucia skierowane do innej osoby, niż ta, z którą realizuje się zbliżenie

-  konflikty w związku zależne od partnera - brak zapewniania dogodnych warunków przez mężczyznę, niska kultura erotyczna, rzadziej - nieudany dobór partnerski, chęć dominacji mężczyzny w związku

-  niechęć do partnera

W związku z tym, że problemy mogą wynikać z konfliktów w związku, zaleca się rozpoczęcie terapii od naprawy więzi partnerskich i edukacji seksualnej partnera.

 

Psychologgia - Gabinet psychologiczny w centrum Warszawy - logo stopka

Psychologgia - Gabinet psychologiczny
Warszawa Chmielna 28A / 1a, 2, 4
(w pobliżu kina Atlantic)
tel: 512-021-100
tel: 509-744-633
e-mail: recepcja@psychologgia-plus.pl



Poradnia psychologiczna - godziny pracy:
pon-pt 9:00-21:00 sobota 9:00-15:00
Warszawa Centrum

Psychologgia