Media społecznościowe a samoocena

 Większość osób, które pragną zaznaczyć swoją obecność w social media, przynajmniej raz na jakiś czas odwiedzają portale społecznościowe, by zajrzeć, co nowego słychać u znajomych. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że dla niektórych z nas może być to prawdziwym przekleństwem. Czy social media mogą wpływać na naszą samoocenę?

 

Czy ktoś z Was zastanawiał się kiedyś, jaką rolę w jego życiu odgrywają social media? Czy jest to sposób na dowiedzenie się czegoś o życiu innych, a może służy porównywaniu się z nimi. Czy, aby na pewno kolejny „like” na stronie naszej koleżanki, jest dla nas czymś zupełnie neutralnym, czy może pojawia się w nas nutka zazdrości… Wiele badań dowodzi, że media społecznościowe sprzyjają porównywaniu się z innymi. Nic prostszego, wystarczy przecież wejść na profil znajomego, aby dowiedzieć się, że właśnie dostał awans, albo wyjechał na wakacje zagraniczne. Tymczasem w naszym życiu od dawna nie ma żadnych zmian ani perspektyw na nie… Czy zaglądając na profile naszych znajomych, nie mamy czasami poczucia, że jesteśmy od nich gorsi? Na pewno wpływa to na nasze samopoczucie. Ludzie od zawsze lubią chwalić się swoimi sukcesami, a dzięki social media mogą zrobić to szybciej i dotrzeć do większej grupy odbiorców. Zmieniając fryzurę, warto przecież pochwalić się nią przed znajomymi. Oczywiście liczymy na ich aprobatę i komplementy, coś co podtrzyma nasz dobry nastrój spowodowany dokonaną zmianą. Co, jednak jeśli inni niechętnie lajkują nasze nowe zdjęcie? Czyż nie zaczynamy się zastanawiać, dlaczego nie zbieramy polubień i pozytywnych komentarzy? No i co najważniejsze, czy nie burzy to naszego idealnego obrazu siebie w nowym wydaniu. Czy w dalszym ciągu jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu, a może stwierdzamy, że jednak nie jest tak dobrze, jak sądziliśmy… Jesteśmy rozkojarzeni, zestresowani, bo inni nas nie akceptują i mają odmienne zdanie o nas. Jednak istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że za jakiś czas spróbujemy raz jeszcze zapoznać się z opinią innych, może wypadniemy lepiej…

 

Prowadząc swój profil społecznościowy większość z nas cieszy się, kiedy ktoś polubi, to co przed chwilą zamieścił. Robimy to przecież, by podzielić się z innymi dobrą wiadomością albo żartem, który świadczy o naszym ogromnym poczuciu humoru. Prezentujemy siebie, tacy przecież jesteśmy. A zbieranie pozytywnych komentarzy sprawia, że chętniej i częściej pragniemy podzielić się czymś ze znajomymi. Świadomie poddajemy się ocenie innych. Tymczasem brak zainteresowania ze strony innych może wprawić nas w zły nastrój, a jeśli to zdarza się częściej, może mieć również znaczny wpływ na obniżenie naszej samooceny.

 

Media społecznościowe ułatwiają nam „konkurowanie” z innymi. To jak wypadamy na tle innych, wpływa na nasze samopoczucie. Pozornie trudniej ukryć to, że komuś powodzi się lepiej od nas, że ma lepszą pracę, czy udane życie rodzinne.  Social media mogą również przyczyniać się do konfliktów w domu i niewygodnych rozmów. Rodzi się w nas zazdrość, poczucie bycia gorszym, może nawet niespełnionym. Zaczynamy zastanawiać się, gdzie popełniliśmy błąd. Zaczyna nam towarzyszyć lęk, niepokój, a nawet depresja. Nie odczuwamy komfortu psychicznego, ponieważ nie jesteśmy równie „lubiani”, jak inni…

 

Social media mogą mieć ogromny wpływ na naszą samoocenę. Brak akceptacji ze strony innych sprawia, że ludzie zamykają się w sobie i nie chcą się już tak chętnie dzielić swoimi doświadczeniami, czy uczuciami. Boją się kolejnej krytyki i tego, że ktoś wyrobi sobie o nich opinię inną niż by chcieli. Są ostrożniejsi i mniej pewni w kontaktach interpersonalnych.

 

Występuje tu pewnego rodzaju zgrzyt, ponieważ social media są także niezaprzeczalnie dobrym narzędziem do komunikacji ze światem. Można tu wyrazić swoje myśli i poruszyć ważny temat. Przedstawić sprawę w mniej lub bardziej elokwentny sposób, ale z nadzieją, że ktoś doceni nasze starania. Mogę się założyć, że autor tego tekstu pisząc go, liczy na lajki ze strony odbiorców i jest to zupełnie normalnym zjawiskiem, jednak zachowując zdrowy rozsądek i poszanowanie dla krytyki innych, nie wpłynie to na jego samoocenę…