Wiecznie zmęczony – jak to wpływa na Twoją psychikę?

Leczenie chronicznego zmęczenia psychoterapia Warszawa

Chroniczne zmęczenie sprawia, że nie masz siły funkcjonować normalnie?

Syndrom CFS (inaczej nazywany zespołem chronicznego zmęczenia) uznawany jest już za jedną z chorób cywilizacyjnych. Dotyczy wielkiej ilości osób, chociaż większość najprawdopodobniej nigdy nie zostanie zdiagnozowana. Czujesz się ciągle zmęczony/zmęczona, mimo częstych i długich odpoczynków? Może się okazać, że cierpisz na syndrom CFS.

Kogo dotyczy zespół przewlekłego zmęczenia?

Problem dotyczy osób żyjących w dużym stresie, który wytwarza się podczas wywierania na człowieka silnej presji przez niego samego lub jego otoczenie. Zespół ten może się w zasadzie rozwinąć u każdego. Najczęściej cierpią z jego powodu kobiety w wieku od 20 do 50 lat. Chociaż o wiele rzadziej, dotyka także młodsze osoby.

Bardzo często przewlekłe zmęczenie występuje u młodych i (co ciekawe) dosyć aktywnych kobiet, które nie tylko zajmują się domem, ale są także aktywne zawodowo oraz rozwijają swoje pasje. Objawy chronicznego zmęczenia nie muszą być związane z żadnymi innymi zaburzeniami psychicznymi i chorobami somatycznymi (chociaż mogą) – zmagać się z objawami CFS mogą także osoby zdrowe.

Czym jest CFS?

Samo odczuwanie zmęczenia nie oznacza rzecz jasna, że cierpimy na zespół przewlekłego zmęczenia. Poza brakiem energii przy CFS pojawiają się także dolegliwości somatyczne i poznawcze, a poza nimi także problemy emocjonalne, które powstają w związku ze złym samopoczuciem. Jeżeli czujemy, że objawy są coraz silniejsze i występują przez dłuższy czas, warto sięgnąć po specjalistyczną pomoc.

Osoba, która przez cały czas ma wrażenie niewyspania i przemęczenia, często ogranicza swoją aktywność na wszystkich polach, głównie dlatego, że zmęczenie sprawia, iż nie może się skoncentrować na pracy. Specjaliści badający syndrom CFS twierdzą, że zaburzenie to może powodować nawet pięćdziesięcioprocentowy spadek wydajności u człowieka.

Zmęczenie nie musi oczywiście wynikać jedynie z przepracowania lub odczuwania ciągłej presji. Odporność człowieka słabnie podczas chorób, z powodu niedoborów, więc powstanie problemu tego typu, może być związane z ogólnym osłabieniem organizmu przez dłuższy czas.

Diagnoza

CFS często bywa mylony z wieloma innymi zaburzeniami i chorobami. Przy przewlekłym przemęczeniu mogą pojawiać się podobne objawy do tych, które zauważyć można u osoby z depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi (apatia, znudzenie, brak energii).

Zespół chronicznego zmęczenia można potwierdzić przez wykonanie szeregu badań laboratoryjnych. Niski poziom kortyzolu w krwi i w moczu wskazuje na CFS. Aby upewnić się, że mamy do czynienia z tym zaburzeniem, lekarze często zlecają morfologię krwi, OB, badanie moczu, badania stężenia potasu i wapnia, glukozę, kreatynę, a także badanie poziomu hormonów tarczycy.

Czy już zawsze będę zmęczony?

Terapia farmakologiczna jest często niezbędna, aby stan osoby z zespołem przewlekłego zmęczenia mógł się poprawiać. W celu diagnozy i zaplanowania leczenia zachęcamy do umówienia się z pracującym u nas psychiatrą. Zadzwoń na jeden z naszych numerów kontaktowych podanych na stronie Psychologgii.

Wiemy już jednak, że to silny stres może wpływać na nasilanie się objawów psychofizycznych, niezbędna może być pomoc psychoterapeuty. Nie wahaj się zapytać o to, jak mogą Ci pomóc spotkania z jednym z naszych specjalistów. Możesz zapytać, w czym miałaby pomóc Ci rozmowa, skoro cierpisz z powodu zmęczenia. Pamiętaj, że chroniczne zmęczenie może nie być jedynym problemem – pod nim ukrywać mogą się o wiele bardziej skomplikowane konflikty wewnętrzne, które podsycają stres. Wątpliwości, które tkwią w naszej głowie, nie znikają przy użyciu odpowiedniej tabletki – uporządkowanie pewnych spraw pomoże Ci ulżyć swojemu organizmowi. Dzięki odpowiedniej terapii i pracy nad rozwiązaniem trudności możesz osiągnąć poczcie spokoju i bezpieczeństwa, niezbędne do efektywnego odpoczywania.

A więc jaka terapia?

Do każdego człowieka terapeuta podchodzi indywidualnie, dlatego terapie poszczególnych osób mogą się różnić – pod uwagę brany jest ich aktualny stan psychiczny i fizyczny, dyspozycyjność, sposób budowania relacji z terapeutą, cele i oczekiwania. Często sugeruje się terapię ruchową, chociaż nie każdy pacjent może na nią zareagować pozytywnie. Terapeuci zauważyli, że ten rodzaj terapii bardziej odpowiadał pacjentom ze średnio nasilonymi objawami.

Duże firmy wprowadzają profilaktykę CFS, promując tzw. work-life balance. Jest to dosyć popularna koncepcja dotycząca organizacji swojego czasu, według której swoje życie powinno się planować tak, aby zachować równowagę między karierą a życiem prywatnym i zdrowiem. Czy ty też zastanawiasz się, jak zaprogramować się na szczęście i sukces? Porozmawiaj z naszymi terapeutami i dowiedz się, jak dbać o swoje samopoczucie.