Przyjaźń damsko-męska.

Jak powinna wyglądać idealna przyjaźń damsko-męska? Czy w ogóle jest możliwa? Poglądy na ten temat są bardzo rozbieżne… Wielu twierdzi, że nie jest ona możliwa.  Inni zaś uważają, że owszem może funkcjonować, ale jako uczucie towarzyszące miłości. Czy jest ona jedynie pewnym etapem relacji damsko-męskiej?

 

Przyjaźń charakteryzuje się emocjonalnym przywiązaniem. Co powinno łączyć prawdziwych przyjaciół? Na pewno nie pożądanie. Tego zdecydowanie czysty wymiar przyjaźni powinien być pozbawiony. Może być ona za to oparta na wspólnych zainteresowaniach i pasjach. Im więcej Was łączy, tym bardziej się do siebie zbliżacie. Oczywiście pozbawioną jakichkolwiek podtekstów. Przyjaciel to osoba, przed którą nie mamy tajemnic. Możemy z nim utrzymywać codzienny kontakt i być niemalże nierozłączni albo odzywać się raz na jakiś czas, ale za to mając pewność (bo nieraz już tak było), że pomoże nam nawet po półrocznym milczeniu. Samo postrzeganie przyjaźni jako takiej, może się, więc znacznie od siebie różnić. Brak regularnej komunikacji w oczach jednych może wykluczać tę relację, bo ich zdaniem powinna się ona charakteryzować stałością. Dla innych może to oznaczać z kolei telefon w środku nocy po długim nieodzywaniu się. Wymiarów przyjaźni jest, więc wiele.

 

Dlaczego przyjaźń damsko-męska nie jest możliwa?

Osoby podzielające ten pogląd uważają, że taka przyjaźń nie jest możliwa, ponieważ prędzej czy później, któraś ze stron zechce nawiązać jeszcze głębszą relację i zrobić krok dalej. Jeśli mamy z przyjaciółmi wiele cech wspólnych, wiemy o sobie niemalże wszystko i w każdej chwili możemy na siebie liczyć, czyż nie jest to wystarczający powód do zbudowania zupełnie innej, partnerskiej więzi? Szukając partnera na całe życie, czyż nie tego od niego oczekujemy? Wsparcia, zrozumienia, szczerości? Mówi się, że mężczyźni i kobiety, nie są w stanie do końca wzajemnie się zrozumieć, a zatem jeśli los zsyła nam przyjaciela płci przeciwnej, czy nie mamy ochoty wykorzystać tej szansy na stworzenie idealnego związku? Któraś ze stron w końcu może to zrozumieć, spojrzeć na przyjaciela  w odmienny sposób… W końcu tyle razy już słyszeliście, że idealnie do siebie pasujecie, że oboje jesteście singlami albo, że Ty jesteś dla niego lepszą kandydatką na żonę, niż jego obecna dziewczyna…

 

Zakłada się również, że dwie heteroseksualne osoby o odmiennej płci, z natury rzeczy zwracają uwagę na swoją seksualność. Trudno jest, więc wykluczyć,  że wcześniej czy później, któraś z nich (a może obie) zapała do drugiej pożądaniem…

 

Kiedy przyjaźń damsko-męska może dojść do skutku?

Najwięksi sceptycy wychodzą z założenia, że owszem może funkcjonować, ale wówczas, gdy przyjaciele są odmiennej orientacji płciowej. Wtedy z góry można wykluczyć pożądanie i namiętność w ich wzajemnych relacjach.

 

Panuje też opinia, że przyjaźń jako uczucie towarzyszące miłości istnieje i jest bardzo pożądana. Powszechnie wiadomo, że związki oparte wyłącznie na sferze seksualnej nie trwają długo, a przynajmniej nie tyle ile te, w których partnerzy są dla siebie również przyjaciółmi.

 

 

Przyjaźń damsko-męska jako pewien etap relacji również jest uznawana za możliwą. W naszym wyobrażeniu odbywa się to tak, że dwójka ludzi się poznaje, później łączy ich koleżeństwo, nawiązują głębszą relację prowadzącą do przyjaźni. Nie kończą jednak na tym, dostrzegając wszystkie swoje zalety i siłę więzi, jaka ich łączy. Pragną czegoś więcej, są sobą zauroczeni, a nawet zakochani. Tak to w wielkim uproszczeniu mogłoby wyglądać.

 

No i najważniejsze, czysta przyjaźń damsko-męska, nieskalana krztą pożądania, pomimo atrakcyjności obojga przyjaciół również w naturze może występować. Jeśli oboje jesteśmy w szczęśliwych związkach, a my jesteśmy wyłącznie przyjaciółmi. Utrzymujemy relacje we czwórkę, ale kiedy trzeba, spotykamy się tylko w cztery oczy. Nadal możemy na siebie liczyć, a niekiedy nawet prosimy się o radę, bo potrzebujemy męskiego lub damskiego spojrzenia na sprawę. Jeśli konieczna jest taka rozmowa, to warto określić też pewne granice, tak aby nie było żadnych wątpliwości co do tego, że nasze relacje nigdy nie przekształcą się w związek.

 

Ilu ludzie i różnych historii, tyle spojrzeń na tę kwestię. Większość z nas ma własne doświadczenia i na ich podstawie wyrobiła sobie zdanie co do tego, czy przyjaźń damsko-męska jest możliwa.