Prewencja zdrowia seksualnego – nie tylko banan służy edukacji seksualnej

 W dyskursie społecznym wciąż toczy się walka na argumenty, czy pokazywanie dzieciom, jak prawidłowo założyć prezerwatywę na banana, jest dobrym pomysłem. Niezależnie od tego, kto ma jaki stosunek do różnych metod przekazywania wiedzy, to chyba wszyscy zgadzamy się co do tego, że zdrowie seksualne jest podstawą i że lepiej zapobiegać niż leczyć. Prezerwatywa jest niezaprzeczalnym osiągnięciem współczesnego świata, zapobiegającym wielu chorobom, a jej skuteczność przy prawidłowym stosowaniu jest niezwykle wysoka. Jednak zaczynanie rozmów od prezerwatywy byłoby co najmniej nieefektywne, bo jeśli nie wiemy jak zacząć, to po prostu należy zacząć od początku, czyli od biologicznych praw, jakimi rządzi się ciało kobiety i mężczyzny.

 

·         Co to jest miesiączka i dlaczego kobiety co miesiąc krwawią?

·         Co to są nocne polucje i z czym wiąże się wzwód członka?

·         Kiedy należy pierwszy raz pójść do ginekologa i jak się przygotować do wizyty?

 

Wszelkie reakcje, jakie zachodzą w ciele młodego człowieka, są dla niego nowością, czasem wręcz szokiem, czy zaskoczeniem. Jeśli nie pomożemy mu oswoić jego cielesności, to będzie żył z niepewnością, czy to, co się z nim dzieje jest zdrowe, czy może to objaw jakiejś choroby, a na lekcjach WF nie odważy się rozebrać.

 

Ciągle zaprzątamy sobie myśli tym, jak zacząć takie rozmowy o zdrowiu, a nie potrafimy spojrzeć na szanse, jakie daje nam codzienne życie wśród domowników. Jako mama sama chodzisz do ginekologa, używasz podpasek, tamponów lub innych środków higienicznych, które leżą w łazience, oglądasz wraz z cała rodziną reklamy telewizyjne ze sloganami „czysto, sucho, pewnie” lub „gdy konar nie płonie”. A gdyby pójść razem do ginekologa, razem kupić w aptece podpaski i wspólnie poukładać je w szafce, razem zastanowić się na obejrzaną reklamą?

 

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, to zapraszamy do śledzenia kolejnych wpisów z  cyklu „Dorośli i dzieci – jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?”.

O autorze: Zofia Szypowska – psycholog, edukatorka seksualna, life coach specjalizujący się w pozytywnej seksualności. Przyjmuje w Kolektywie Terapeutycznym Psychologgia w samym centrum Warszawy.