Nie przesadzam! Jestem wysoko wrażliwy!

„Przestań człowieku, odrzuć te myśli chore…” – tak rapuje zespół WWO w utworze „Damy radę”. Prędzej skojarzymy skrót WWO właśnie z nimi, niż z zaburzeniami psychicznymi, a jednak to nie o muzyce będziemy pisać w niniejszym artykule. Istnieje bowiem grupa ludzi, których określa się psychologicznym terminem WWO i co najważniejsze, nie jest to jakieś wyjątkowo paskudne schorzenie, choroba psychiczna, zespół pourazowy czy upośledzenie. WWO jest wielu w naszym otoczeniu i na pierwszy rzut oka niczym się od nas nie różnią. Znacie jednak powiedzenie, że nie ocenia się książki po okładce?


 
Nadwrażliwcy?

 
Osoby bardziej wrażliwe na różnorakie bodźce zwykliśmy traktować z pewną pobłażliwością – uważamy ich przecież generalnie za osoby słabsze od normalnych ludzi, łatwiej wpadające w melancholię, niestabilne uczuciowo. Nazywamy ich nadwrażliwcami, mięczakami i mazgajami. Tymczasem wysoka wrażliwość nie jest wadą charakteru. Ci, którzy się nią cechują wykazują umiejętność głębokiego, zupełnie odmiennego od standardowego rozumienia świata, właściwą artystom i osobom o genialnych zdolnościach. 
 
 
Czy wysoko wrażliwe osoby naprawdę mają skłonność do wybuchowości? Czy są wiecznie przewrażliwieni? 

 
WWO nie są osobami chorymi – to istotny fakt. Inaczej przetwarzają docierające do nich bodźce, stąd ich sposób postrzegania świata również jest specyficzny. Wysokiej wrażliwości nie da się nabyć z czasem, nie jest również możliwe pozbycie się jej – WWO są uwarunkowani genetycznie. Na ukształtowanie ich sposobu odbioru rzeczywistości nie ma wpływu charakter, ani środowisko. 

 
Co to znaczy dla nas „normalnych” ludzi?

 
Komunikacja z osobą wysoko wrażliwą może być utrudniona, ze względu na jej rozwiniętą zdolność dostrzegania szczegółów i dużą fantazję w ich interpretowaniu. Będzie ona wyjątkowo wyczulona na zmiany nastrojów i będzie próbowała interpretować zmiany w tembrze głosu, mimice a nawet w sposobie gestykulacji. Małe problemy mogą urosnąć w ich oczach rangą do nierozwiązywalnych. 
 
 
Osoby o wysokiej wrażliwości moją na podstawie tych często mało znaczących szczegółów założyć, że ich rozmówca ma na myśli coś, o czym nigdy nie pomyślał. Może być to naprawdę poważne utrudnienie, kiedy człowiek stara się zbudować związek. WWO może się nam zdawać zbyt wybuchowa, histeryczna, więc trudno jest z nią tworzyć i utrzymać zdrową relację, zwłaszcza, gdy sama osoba nie czuje się dobrze z swoja wyjątkowością i ma tendencję do smucenia się i reagowania impulsywnie z stresujących sytuacjach.  Ważniejsza jest też dla nich przestrzeń osobista, więc trudniej przebić się przez ich barierę i nie lubią się czuć oceniane przez innych. 
 
 
Jak bycie wrażliwym może okazać się problematyczne?

 
Mogą stresować się sytuacjami, rozmowami i zachowaniami, które dla większości z nas są na porządku dziennym. Wysoka wrażliwość może odbijać się negatywnie na zdrowiu i szczęściu człowieka, ponieważ nie wiedząc, że jego sposób myślenia jest po prostu inny, może odczuwać lęk, mieć zaniżoną samoocenę a nawet wpaść w depresję z powodu swojej odmienności. Trudniej będzie jej osiągnąć sukces ze względu na brak pewności siebie, a przecież będą spostrzegawczą i wyczuloną na niuanse, powinna sobie dobrze radzić w pracy i życiu. 
Badania Elaine Aron z 1991 roku wykazały, że WWO stanowią nawet 15-20% społeczeństwa. Jest całkiem możliwe, że nie dość, że ty jesteś tą co piątą osobą, to dodatkowo np. twój partner może także nią być. To by tłumaczyło, czemu ludzie na świecie mają problemy z dogadaniem się. 
Wysoko wrażliwi mają tendencję do kontemplacji i bardzo często analizują jedną sprawę wielokrotnie. Są przytłoczeni emocjami, które odczuwają silniej niż inni, co może prowadzić pojawienia się nerwowości i złego samopoczucia. Przez intensywność doznań, osoby takie mogą czuć się bardziej zmęczone. 
 
 
Jak poznać WWO?

 
 
Ze względu na swoją wrażliwość, osoby miewają charakterystyczne zwyczaje. Oczywiście nie można generalizować i nie wszyscy WWO zachowują się według tych samych schematów. Można się spodziewać, że ze względu na obniżony próg tolerancji hałasu WWO raczej nie będą chętnie odwiedzać imprez masowych, klubów i innych głośnych  miejsc. Wyższe natężenie bodźców najzwyczajniej jest dla nich nieprzyjemny. Zresztą wszystko czują bardziej, nawet np. głód, który jak wiemy, może zirytować nawet osobę, która nie odczuwa mocniej. 
 
 
Frustracją i lękiem reagują na konieczność pracy pod wpływem stresu i koniecznością wykonywaniu wielu zadań na raz. Mają wówczas trudności z koncentracją, czują się przeciążone i mogą nie być w stanie efektywnie pracować. Zresztą mogą mieć także problem z współpracą z innymi. Mają większą potrzebę prywatności.

 
WWO są bardzo wyczuleni na zmianę nastroju u innych, widzą np. kiedy rozmówca jest niezadowolony zbyt głośną muzyką, kiedy przeszkadza mu zbyt jaskrawe światło, ale także sami o wiele mocniej odczuwają pewne emocje, dlatego oglądanie np. drastycznych, brutalnych lub zbyt krzykliwych scen jest dla nich trudne do zniesienia. Osoby bardziej wrażliwe będą unikać sytuacji, w których będą miały możliwość oglądania obrazów okrucieństwa. 

 
Ze względu na wysoką wrażliwość WWO często wykazują pozytywne talenty, są spostrzegawczy, skrupulatni i posiadają zdolność głębokiej analizy zjawisk. 

 
Skoro nie można zmniejszyć swojej wrażliwości, trzeba nauczyć się z nią żyć.

 
Pomóc w tym może jedynie praca nad sobą. Wyjątkowa wrażliwość osób daje im narzędzie do dokonywania w sobie przemian. Mogą jednak nauczyć się panować nad strachem, kontrolować swoje emocje i dystansować się do spraw, które wzbudzają w nich silne uczucia. Jeżeli jesteś WWO i nie potrafisz do końca poradzić sobie samodzielnie ze swoimi problemami, dobrym pomysłem jest zastanowienie się nad podjęciem terapii. Doświadczony terapeuta może zasugerować ciekawe sposoby pracy z trudnościami, doradzić metody, dzięki kórym można uzyskać większe opanowanie w zetknięciu z bodźcami, które odbieramy jako wyjątkowo silne lub nieprzyjemne.

 
 

W naszym zespole z osobami wysoko wrażliwymi pracuje >>> Kinga Brendler.