Jak zredukować stres w swoim życiu.

Znowu doświadczyliście stresującej sytuacji? Czy istnieją skuteczne metody na pozbycie się stresu i negatywnej energii, która jest jego wynikiem? Spróbujmy znaleźć rozwiązanie na redukcję stresu w swoim życiu…

 

Nasza codzienność dostarcza nam wielu powodów do stresu. Nowa, zaskakująca sytuacja w pracy, szybkie tempo życia, rywalizacja i niespodziewana, zła wiadomość, to tylko kilka przykładów, które negatywnie wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Życie jest pełne niespodzianek i ciężko jest przewidzieć każdą sytuację, dlatego nie można wykluczyć, że te, które nas zaskoczą, mogą być dla nas także stresujące.

 

Przede wszystkim działaj.

Najwięcej nerwów zjada rozmyślanie o problemach, zamiast tego o wiele lepiej jest poświęcić ten czas na działania dążące do ich rozwiązania. Nieprzypadkowe jest stwierdzenie, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Nawet z pozornie najtrudniejszej jesteśmy w stanie wybrnąć, o ile energię poświęconą na myślenie o kłopocie, zastąpimy działaniami. Nawet jeśli nie odniesiemy sukcesu od razu, mamy świadomość tego, że staraliśmy się coś zrobić, aby dokonać zmian. Bezczynność nie sprawi, że rozwiążemy nasze problemy, a więc i uczucie stresu samoistnie nie zniknie.

 

Zmień coś w swoim otoczeniu.

Gdzie spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia? W zależności od tego, w jakim jesteśmy wieku, (najczęściej) jest to praca/ szkoła lub dom. Jeśli stres towarzyszy nam w miejscu pracy, paraliżuje nas i źle wpływa na naszą efektywność, warto pomyśleć o jej zmianie. Oczywiście w dzisiejszych czasach nie jest to takie łatwe, a zapewnienie bytu, często bierze górę nad naszym komfortem psychicznym w pracy, jednak warto (jeśli to możliwe) unikać zadań, które tak na nas wpływają.

W domu również ciężko unikać kłopotliwych, trudnych, a niekiedy niechcianych tematów. Warto je jednak ograniczać do minimum. Dobrze jest sobie wymyślić czynność, która ułatwi nam odstresowanie się. Może to być, chociażby słuchanie muzyki albo odprężające hobby. Wszystko, co odwróci naszą uwagę od problemu, który wywołuje w nas niepożądane emocje.

 

Masz prawo do pomyłek i czasami zrób sobie przerwę.

Ludzie często popełniają błędy, jedni traktują je jako naukę, a innym spędzają one sen z powiek. W takich sytuacjach warto zdać sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy nieomylni, a stres spowodowany niepowodzeniem wcale nie przybliży nas do celu. Kiedy widzisz, że stresujące wyzwanie może pokrzyżować Ci szyki, zrób sobie przerwę. Przewietrz się, napij się wody, pomyśl o czymś przyjemnym. Kilka głębokich oddechów również będzie dobrym rozwiązaniem. Nieustanne rozmyślanie o stresującej sytuacji wyłącznie ją potęguje.

 

 

 

Nie patrz wstecz.

Niekiedy ciężko jest nam zapomnieć o przeszłości, zwłaszcza kiedy w dalszym ciągu wpływa ona na teraźniejszość. Postaraj się jednak żyć tu i teraz. Warto jest się skoncentrować na tym, co dzieje się wokół nas dziś. Istotne  są także przyjazna postawa wobec życia i właściwy dystans do spraw.

 

Stres odbija się na całym naszym organizmie. Wyniszcza umysł i ciało. Pomimo tego, iż każdy z nas w teorii wie, że powinniśmy go unikać, nie zawsze jest to łatwe do zrealizowania. Te proste przykłady zachowań, jakie zostały wymienione powyżej, na pewno choćby po części są w stanie zredukować poziom stresu w naszym życiu. Wiele również zależy od naszego charakteru, temperamentu i wrażliwości. Jedni z nas są bardziej porywczy i nie potrafią na stresującą sytuację reagować spokojem, inni z kolei biorą sobie wszystko do serca. Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, pomimo tego, iż każdy z nas życzyłby sobie żyć w spokoju, szczęściu i bez zbędnych problemów na głowie, ten towarzyszy nam raz na jakiś czas, niczym nieproszony gość.