Jak robicie sobie na złość?

Podobno to najbliższe nam osoby najlepiej wiedzą, jak nas zdenerwować i zranić. Jest w tym dużo prawdy – w bliskich związkach dzielimy się ze sobą nie tylko pozytywnymi faktami z naszego życia, ale również naszymi słabościami oraz wrażliwymi punktami. Taka wiedza może być niebezpiecznym orężem. Dzieląc się nią, budujemy więź z naszym partnerem, ale jednocześnie narażamy się na ból oraz cierpienie.

 

Każdy z nas zna powiedzenie, że „kto się czubi, ten się lubi”. Z pewnością nie da się przeżyć wielu lat w związku, nie doświadczając trudnych uczuć takich jak frustracja czy złość. Drobne sprzeczki i kłótnie mogą mieć wręcz pozytywny wpływ na relację – o ile zostaną rozwiązane w konstruktywny sposób i zakończą się kompromisem.

 

Otwarte wyrażanie złości to coś, z czym jesteśmy w stanie sobie poradzić. Trudniej jest, gdy z jakiegoś powodu bliska nam osoba nie chce lub nie potrafi powiedzieć o swoich odczuciach wprost. Narastająca w niej frustracja nie zniknie sama z siebie i po pewnym czasie będzie musiała znaleźć ujście. Zazwyczaj ma to miejsce w postaci zakamuflowanego odwetu. Celem nie jest wówczas komunikacja i wspólne rozwiązanie konfliktu, a swoista „kara” za przewinienia współmałżonka.

 

Czy twojemu partnerowi zdarza się czynić pod twoim adresem niemiłe, sarkastyczne uwagi? Robi ci na złość? Bywa oziębły, zapewniając jednocześnie, że nic się nie stało? Tego typu zachowania to nic innego jak bierna agresja.

 

Osoby pasywno-agresywne nie potrafią wyrażać swojego gniewu i tłumią w sobie agresję, żal i inne negatywne uczucia. Zdarza się nawet, że nie są świadome ich istnienia. Przyczyna takiego stanu rzeczy często jest dzieciństwo, w którym nie miały prawa głosu lub były karane za spontaniczne reakcje emocjonalne. W dorosłym życiu często czują się niezrozumiane i pokrzywdzone. Mają tendencję do przerzucania swoich uczuć na inne osoby, a także boją się konfrontacji, gdyż nauczyły się, że spotyka się ona z porażką lub karą.

 

Ich sposobem na negatywne emocje jest stosowanie zamaskowanych zniewag – po to, by nie można im było nic zarzucić. Często są to uwagi, które „udają” wyrażanie troski lub dobre rady. W rzeczywistości jednak mają na celu sprawienie przykrości drugiej osobie.

 

Jakie zachowania są charakterystyczne dla osób stosujących bierną agresję?

– zapominanie o umówionych spotkaniach,

– celowe popełnianie błędów podczas spełniania czyjejś prośby (np. wypranie ubrań białych z kolorowymi),

– zatajanie przydatnych informacji (np. tego, że prawdopodobnie będzie padało i należy wziąć ze sobą parasol),

– sarkazm i przykre uwagi,

– ugodowość powiązana z niechęcią do wykonywania zadań (np. zgoda na zrobienie zakupów i wycofanie się w ostatniej chwili),