Coming out – dlaczego jest taki trudny i co dzięki niemu zyskujemy?

Jak zaakceptować swoją nieheternormatywność?

Dorosły Wojtek zbiera się nad odwagę, żeby powiedzieć bliskim, że był molestowany przez nauczyciela. Kamila nie chce dłużej okłamywać bliskich, którzy czekają na to, aż założy rodzinę, mówi rodzicom, że od dwóch lat jest w związku homoseksualnym z Alicją. Ania wciąż się boi, ale chce powiedzieć swojej przyjaciółce, że mąż ją bije…

Wyjść z ukrycia

Coming out oznacza ujawnienie swojej trudnej tajemnicy, prawdy skrywanej długo w obawie o napiętnowanie lub odrzucenie. Najczęściej pojęcie używane jest w odniesieniu do przyznania się do swojej orientacji seksualnej, jeżeli jest ona odmienna od heteroseksualizmu, jednak tak naprawdę „Coming out” oznacza o wiele więcej – zerwanie ze swoim strachem i z zależnością od tego „co inni powiedzą”.

Przyznanie się do czegoś, co przez innych mogłoby zostać wyśmiane, jest trudne. Trzeba wykazać się odwagą. Ludzie często zastanawiają się, czy nie będą żałować swojej szczerości, czy nie będzie lepiej zostawić spraw, tak jak są. Nie każdy może okazać się otwarty na inność, nie każdy darzy na tak głębokimi uczuciami, jak myślimy… Jeżeli zastanawiasz się, czy ujawnić swoją tajemnicę, pamiętaj, że…

Nie zawsze da się przewidzieć reakcję innych…,

ale bardzo często tak – zwłaszcza jeżeli to Twoi bliscy. Możesz mieć cichą nadzieję, że Twoi rodzice zareagują ze zrozumieniem na wiadomość, że np. jesteś homoseksualistą, ale głęboko w sercu wiedzieć, że będzie im trudno to zaakceptować. Możesz być pewny, że Twoja najbliższa przyjaciółka uwierzy Ci, kiedy zwierzysz się jej z tego, że jesteś ofiarą mobbingu. Możesz wierzyć, że pracodawca wyciągnie do Ciebie pomocną dłoń, jeżeli przyznasz się, że jesteś uzależniony od alkoholu. Jeżeli już wiesz, domyślasz się lub liczysz na to, jak inni zareagują, to na co czekasz?

Męczy Cię ukrywanie Twojego sekretu. Nie będzie łatwo. Nie wszyscy wyciągną do Ciebie pomocną dłoń, ale ci, którym na Tobie zależy, zostaną, pomogą, będą wspierać. Zrób coś dla siebie, przecież całe życie do tej pory próbowałeś chronić innych przed rzeczywistością.

Dźwigany ciężar z czasem zaczyna ciążyć bardziej

Tajemnice nam ciążą. Mamy potrzebę podzielenia się nimi z resztą świata, zrzucenia balastu. Musisz wiedzieć, że Twoje sekrety nie ciążą Ci jedynie wtedy, kiedy jakaś sytuacja wyciągnie je na wierzch Twojej świadomości. To bagaż, który zawsze ze sobą nosisz. Z czasem zaczynasz się mylić w wymówkach, zakręcać i sekrety są coraz bliżej powierzchni, i jest coraz ciężej, i ciężej.

Kiedy zaczyna Cię przerażać życie w ciągłym kłamstwie zbliżasz się do coming out’u, chociaż nie do końca musisz się jeszcze czuć na niego gotowy. Im dłużej trwa zatajanie prawdy, tym bardziej umacniasz się w przekonaniu, że nadejdzie czas na wyjście z ukrycia.

I rzadko jest to moment widowiskowy. Rzadko zdzierasz maskę, wykrzykując prawdę w pokoju pełnym ludzi, którzy nagle zdają sobie sprawę z tego, jacy byli ślepi i małostkowi. Zamiast tego jest często długi moment, wypełniony ciszą, niezrozumieniem. Prawda nie jest łatwa do przyjęcia.

Poczuć się lżej

Życzymy Ci, żebyś odczuł ulgę. Możesz na początku obawiać się, że prawdziwy horror dopiero przed Tobą, bo wszyscy Ci ludzie, którzy wiedzą, będą się musieli jakoś do tej prawdy odnieść, a to może pociągnąć za sobą nieoczekiwane konsekwencje, ale ostatecznie, bez kłamstwa będzie Ci lepiej. Ktoś może nie zrozumieć i odwrócić się od Ciebie. Jakieś rzeczy może trzeba będzie spróbować zbudować od nowa, ale potem przyjdzie spokój – bez ukrywania prawdziwego siebie.

Coming out – to nie tylko decyzja i słowa, które wychodzą z Twoich ust. To siła, która w Tobie drzemie.