Bezsenność – skąd się bierze i czy da się z nią poradzić domowymi sposobami?

Jedni po prostu zamykają oczy i zasypiają, inni przewracają się z boku na bok, budzą w środku nocy kilka razy lub usypiają nad rankiem. Bezsenność jest jak pasożyt, pijawka, która wysysa z nas energię i nie pozwala odpocząć. Zmęczeni brakiem snu stajemy się rozdrażnieni, nie możemy się skupić i cieszyć się dniem

 

 

Czy to już bezsenność?

 

Z badań przeprowadzonych przez Amerykańską Akademię Medycyny Snu wynika, że nie tak mało, bo aż 10% populacji cierpi z powodu przewlekłej bezsenności (braku snu przez 3 dni w tygodniu przez 3 miesiące), brak snu w okresie krótszym niż trzy miesiące (bezsenność okresowa) to problem nawet 30% z nas! Obecnie aż połowa Polaków narzeka na problemy ze snem — nie jest to więc mały problem.

 

A jak objawia się bezsenność? Może zacząć się od zwykłych problemów z zasypianiem. „Każdy je czasami ma”. – powiecie. To prawda. Czasami jesteśmy podnieceni lub zestresowani, bo następnego dnia mamy jakieś ważne spotkanie lub egzamin, innym razem dzień dostarczył nam tyle emocji, że po prostu nie chce nam się spać. Bezsenność to stan, kiedy jesteśmy zmęczeni i chce nam się spać, ale mimo to zasnąć nie możemy. Może też mieć inną formę – wyjątkowo lekkiego snu, z którego raz po raz będziemy się wybudzać w środku nocy mimo zmęczenia.

 

Brak snu prowadzi do zaburzeń w naszym funkcjonowaniu. Nie jesteśmy w stanie skupić się na pracy z powodu dekoncentracji. Brakuje nam siły i często nie mamy ochoty na rozmowy i spotkania towarzyskie.

 

Jakie są objawy?

 

Dla większości z nas bezsenność, to po prostu bezsenność. Nie rozdrabniamy się na jej rodzaje, różne przyczyny. W rzeczywistości bezsenność bezsenności nierówna. Dzisiaj badań nad tym zjawiskiem prowadzi się coraz więcej, a badacze wiedzą już, że sprawa jest dosyć złożona i trudno jest jednoznacznie określić przyczyny problemów z zasypianiem. Powodów jest bowiem wiele, nie licząc tych najoczywistszych – zaburzeń psychicznych, uzależnień czy brania nieodpowiednich leków.

 

Część z prowadzonych badań świadczy o tym, że zaburzenia snu mogą być dziedziczne. Wskazuje się, że najczęściej bezsenność odziedziczona występuje u kobiet. Niezwykle interesującą z odmian dziedziczonej bezsenności jest bezsenność śmiertelna – rzadkie zaburzenie zostało zdiagnozowane zaledwie 28 razy na całym świecie i niestety prowadzi ono do śmierci.

 

Chociaż istnieją tak przerażające odmiany tej na pozór nie aż tak szkodliwej choroby, to mamy też do czynienia (znacznie częściej) z bezsennością wywołaną stanami długotrwałego stresu, depresją, stanami lękowymi. Wiele jest powodów i jeżeli uważamy, że depresja nas dotyczy, powinniśmy poszukać pomocy u specjalisty, który podejmie próbę dotarcia do źródła naszego problemu i wesprze nas w pokonaniu bezsenności.

Przejdź do zakładki dotyczącej leczenia depresji

 

Rodzaje bezsenności

 

Bywa, że wywołuje ją chwilowy stres, który zgromadził się w nas w ciągu długiego, trudnego dnia pełnego niełatwych zadań, konfliktów i emocjonujących sytuacji. Tę odmianę braku snu nazywamy przygodną i nie towarzyszy nam ona przez dłuższy czas – jest po prostu reakcją na niecodzienną dawkę stresu.

 

Krótkotrwałą bezsennością nazywamy taką, która nie trwała dłużej niż miesiąc, tj. przypadki braku snu/trudności z zasypianiem nie towarzyszyły nam dłużej niż miesiąc. Może być wywoływana przez choroby somatyczne, ale też duże dawki stresu w ciągu dnia. Skutkować brakiem snu może też stan fizyczny – choroby, zranienia powodujące ból lub dyskomfort.

 

O wiele bardziej niebezpieczna jest bezsenność przewlekła, która trwać będzie dłużej niż miesiąc, pozbawiając nas energii do codziennego funkcjonowania, motywacji i dobrego humoru. Jej przyczyną mogą być zaburzenia psychiczne, choroby somatyczne, uzależnienia różnego rodzaju. Są dwa jej rodzaje pierwotna i wtórna.

 

Jak się leczy problemy ze snem?

 

Zwykle rozpoczyna się leczenie od określenia przyczyny bezsenności. Ważne jest, żeby wykluczyć poważniejsze zaburzenia psychiczne. Jako najczęstszą przyczynę problemów ze snem określa się stany depresyjne. Niewiele osób jest w stanie rozpoznać w sobie objawy depresji i stanów lękowych. Konieczne może się okazać spotkanie z terapeutą lub psychologiem, który będzie nas wspierał w poszukiwaniu źródła problemu.

 

Bezsenność może być objawem problemów, a nie samym głównym problemem, dlatego tak ważne jest, aby poszukiwać jej źródła u konkretnej osoby. Środki nasenne i herbatki uspakajające są tylko chwilowym rozwiązaniem. Nie wolno zapominać, że rozwiązania farmakologiczne powinno się wspierać psychoterapią.