Seksoholizm - skuteczne terapie


Seksoholizm, czyli uzależnienie od erotyki

 

Czym jest seksoholizm? Najprościej mówiąc, polega on na kompulsywnych, niekontrolowanych zachowaniach o podłożu seksualnym, które mają destrukcyjny wpływ na życie społeczne i emocjonalne cierpiącej na niego osoby. 

 

U podłoża uzależnienia od seksu może leżeć wiele rozmaitych czynników. Poza tym najbardziej oczywistym, czyli silnym popędem seksualnym, należą do nich nieśmiałość, poczucie niższości, brak pewności siebie oraz wiary we własne możliwości. Jednym z czynników ryzyka jest również nieumiejętność wyrażania emocji (szczególnie złości). Taki problem może zostać wyniesiony z domu rodzinnego – dość częstym przypadkiem jest pijący rodzic, który nie potrafił wyrażać uczuć i uciekał od nich w alkohol. Podobną funkcję pełni seks – dla osoby podatnej na uzależnienia może stać się sposobem na rozładowanie różnego rodzaju napięć.

 

W jaki sposób objawia się uzależnienie od seksu? U dotkniętych nim osób pojawia się uporczywy brak kontroli nad własnym popędem seksualnym. Często mają potrzebę doświadczania intymnych zbliżeń „byle gdzie i z byle kim” oraz poczucie, że „świat bez seksu mógłby nie istnieć”. Nie zależy im na tym, by odbywało się to przy jednoczesnym tworzeniu więzi emocjonalnej – emocje oraz budowanie relacji mogłyby im wręcz przeszkadzać i powodować większe cierpienie. Seks ma stanowić przyjemność czysto fizyczną. Seksoholicy często doświadczają również upodlenia, braku szacunku do siebie oraz swojego ciała. Podejmują ryzykowne zachowania z przypadkowymi partnerami, nie przejmując się zabezpieczeniem. Natomiast po seksie, zamiast euforii i odprężenia, odczuwają obniżenie nastroju i litują się nad sobą.

 

Seksoholizm zwykle objawia się w formach takich jak kompulsywna masturbacja, natręctwa seksualne, częste oglądanie pornografii lub zdrady. Podobnie jak w przypadku alkoholizmu czy narkomanii, nałogowym seksoholikom towarzyszą zniekształcenia poznawcze, m.in. racjonalizowanie swoich niekontrolowanych praktyk seksualnych.

 

Uzależnienie od seksu może prowadzić do problemów w życiu rodzinnym, pracy oraz nauce, a w skrajnych przypadkach także do poważnych komplikacji zdrowotnych.

 

Kiedy seksoholizm utrudnia codzienne funkcjonowanie, nie pozostaje nic innego, jak zgłosić się na leczenie. Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, najlepsze efekty przynosi terapia poznawczo-behawioralna. Powinna ona obejmować naukę nawiązywania zdrowych więzi z innymi ludźmi, budowania trwałego związku partnerskiego oraz zaspokajania swojego popędu seksualnego w sposób niedestrukcyjny.

Psychologgia - Gabinet psychologiczny w centrum Warszawy - logo stopka

Psychologgia - Gabinet psychologiczny
Warszawa Chmielna 28A / 1a, 2, 4
(w pobliżu kina Atlantic)
tel: 512-021-100
tel: 509-744-633
e-mail: recepcja@psychologgia-plus.pl



Poradnia psychologiczna - godziny pracy:
pon-pt 9:00-21:00 sobota 9:00-15:00
Warszawa Centrum

Psychologgia