O ustawieniach systemowych mówi Dagna


 

Z ustawieniami  rodzinnymi zetknęłam się po raz pierwszy 13 lat temu, na warsztacie Victorii Schnabel. Uczestniczyłam w nim z ciekawości.  Na zajęciach Victorii ciekawość ta została jeszcze podsycona. Ustawienia wydały mi się na tyle fascynujące, a jednocześnie przydatne w pracy, że po miesiącu byłam już uczestniczką dwuletniego szkolenia organizowanego przez Instytut Ericksonowski.  Po zakończeniu nauki stosowałam ustawienia w pracy z chorymi na depresję, pacjentami z zaburzeniami odżywiania, z lękami,  z osobami doświadczającymi przemocy a także z rodzinami osób chorych psychicznie , a także niepełnosprawnych.

 

Okazało się , że zastosowanie tej metody bardzo przyspiesza psychoterapię oraz zwiększa jej efektywność. Jest to szczególnie wyraźne u osób, u których cierpienie, samym zainteresowanym, wydaje się niezrozumiałe.

- „W zasadzie wszystko w moim życiu jest dobrze, a ja czuję się nieszczęśliwy” – mówią pacjenci.

- „Mam wrażenie, że w moich relacjach z ludźmi robię coś przeciw sobie. Jakby powodowała mną nieznana siła”

 

Ustawienia systemowe pozwalają dotrzeć do owego nieświadomego wymiaru zachowań, zobaczyć uwikłania i zaburzenia w relacjach z innymi członkami systemu rodzinnego oraz umożliwiają uruchomienie procesu zdrowienia.

 

Zajęcia polegają na przestrzennym ustawieniu członków rodziny reprezentowanych przez uczestników grupy. Terapeuta kieruje się ich reakcjami i pomaga im odnaleźć właściwe miejsce w rodzinie, uwolnić od przekazywanych z pokolenia na pokolenie lęków, wzorów zachowań.

 

W ustawieniach rodzin wybiera się z grupy osoby, które będą reprezentować członków rodziny. Reprezentanci ustawiają się w pewnej konfiguracji względem siebie i zaczynają czuć to, co osoby, które reprezentują. W ten sposób uzyskujemy dostęp do tego, co się dzieje w rodzinie. Ciekawe i zastanawiające jest to, że uczestnicy ustawienia nie posiadają żadnych informacji na temat reprezentowanych osób. Mamy tu do czynienia z pewnym szczególnym przepływem  informacji.

 

Zapraszam:

  • osoby zainteresowane rozwiązaniem problemów emocjonalnych, zdrowotnych, rodzinnych, interpersonalnych
  • zainteresowane rozwojem osobistym.
  • oraz tych wszystkich, którzy pragną zobaczyć siebie w szerszym kontekście, porzucić wynikające z systemu rodzinnego uwikłania i poczuć siłę, którą możemy czerpać ze stojących za nami pokoleń.

 

Dagna Ślepowrońska - terapia ustawień

 

Przeczytaj:>>> Dziwna Rodzina - wskazania do ustawień

Psychologgia - Gabinet psychologiczny w centrum Warszawy - logo stopka

Psychologgia - Gabinet psychologiczny
Warszawa Chmielna 28A / 1a, 2, 4
(w pobliżu kina Atlantic)
tel: 512-021-100
tel: 509-744-633
e-mail: recepcja@psychologgia-plus.pl



Poradnia psychologiczna - godziny pracy:
pon-pt 9:00-21:00 sobota 9:00-15:00
Warszawa Centrum

Psychologgia