Oblicza depresji


Różne mogą być indywidualne oblicza depresji,

 

tak jak odmienne, u każdej doświadczającej tego problemu osoby, są jego przyczyny.

 

Jedno z rozróżnień dzieli to zaburzenia na dwie grupy: endo- i egzogenną.

 

W depresji endogennej pojawienie się objawów depresyjnych występuje jako reakcja na nieprawidłową pracą organizmu m.in. układu hormonalnego czy nerwowego.

 

Depresja egzogenna to obniżenie nastroju, często wynikające z życia w przewlekłym stresie lub związane z jakimś trudnym, gwałtownym wygarzeniem (utrata pracy, rozwód, śmierć kogoś bliskiego).

 

Depresja maskowana to taki rodzaj depresji, w którym występują bardzo różne objawy, utrudniające trafne rozpoznanie choroby. O ile "zwykła" depresja objawia się spadkiem nastroju, zmianami w myśleniu, osłabieniem napędu, o tyle w depresji maskowanej te objawy mogą być słabe lub nawet nie wystepować. Depresję maskowaną nazywa się czasem subdepresją.  >>Czytaj więcej o depresji maskowanej.

 

Depresja poporodowa - pojawić sie może w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka, jednak epizod depresji może się zdarzyć w ciągu pierwszego roku po porodzie. Badania pokazują, że depresja poporodowa wystepuje dość często - może dotknąć od około 13 do 30 % kobiet. Jest tym trudniejsza, że wiąże się nie tylko z cierpieniem matki, jej cierpienie może wpływać również na rozwój niemowlęcia.  >>Czytaj więcej o depresji poporodowej

Psychologgia - Gabinet psychologiczny w centrum Warszawy - logo stopka

Psychologgia - Gabinet psychologiczny
Warszawa Chmielna 28A / 1a, 2, 4
(w pobliżu kina Atlantic)
tel: 512-021-100
tel: 509-744-633
e-mail: recepcja@psychologgia-plus.plPoradnia psychologiczna - godziny pracy:
pon-pt 9:00-21:00 sobota 9:00-15:00
Warszawa Centrum

Psychologgia