Dlaczego się sobą nudzimy?

Chyba w każdym związku po jakimś czasie pojawiają się stabilizacja i… nuda. Motyle w brzuchu powoli się uspokajają, a my zamiast ekscytującej randki niejednokrotnie wybieramy wieczór w kapciach przy ulubionym serialu. Co powoduje, że do relacji wkrada się rutyna? Czy oznacza ona koniec uczucia?

 

Wielu osobom trudno pogodzić się z tym, że w dotychczas idealnym związku pojawia się nuda. Zdarza się, że upatrują w tej sytuacji wypalenia się romantycznych emocji. Niesłusznie! Naturalną koleją rzeczy jest stabilizacja i przyzwyczajenie się do siebie nawzajem. Początki relacji bywają niezwykle ekscytujące, jednak na dłuższą metę nie bylibyśmy w stanie funkcjonować na ciągłym „haju”. Ustabilizowanie się emocji na określonym poziomie to nieodłączny komponent poczucia bezpieczeństwa i bliskości, które stają się udziałem par z kilkuletnim stażem.

 

Nie oznacza to, że powinniśmy przyzwyczaić się do nudy, nie próbując jej przeciwdziałać. W wielu przypadkach jest ona bowiem sygnałem, że powinniśmy poświęcić naszej relacji nieco więcej czasu i zainteresowania. Prędzej czy później każda para doświadcza spadku namiętności i wówczas staje się jasne, na czym opiera się jej związek. Jeśli były to głównie wzajemna fascynacja i seks – może dojść do poważnego kryzysu. Nasze małżeństwa nie powinny polegać również na samym przyzwyczajeniu. Tym, co pozwoli nam przeżyć wspólnie wiele lat w szczęściu i harmonii, są zaś bliskość, przyjaźń i oddanie. Jeśli lubimy się jako osoby – nie mamy powodów do niepokoju. Szalony seks w naturalny sposób ustąpi miejsca intymności, czułości i partnerstwu.

 

Według badań znudzenie partnerem najczęściej wynika z braku doznań o charakterze seksualnym, podniecenia i komunikacji. U wielu ankietowanych znudzenie związkiem i partnerem pojawiło się, gdy na świat przyszły ich dzieci. Należy pamiętać, że nasz mózg jest skonstruowany tak, by szybko przystosowywać się do nowych okoliczności, doznań i zmian. Innymi słowy – do wszystkiego z czasem się przyzwyczajamy, nawet do partnera. Nie ulega wątpliwości, że nowa relacja to w pewnym sensie „samograj”. Silnych emocji dostarcza nam samo przebywanie w towarzystwie nowej osoby, poznawanie jej, a także okazywane przez nią zainteresowanie. Aby zbudować stabilny, zdrowy i szczęśliwy związek na lata, trzeba przygotować się na włożenie w to przedsięwzięcie dużej ilości wysiłku, uwagi oraz czasu.

 

Co więc zrobić, by przeciwdziałać nudzie? Jakie działania wcielić w życie, by wskrzesić na nowo iskrę, która nas połączyła? Przede wszystkim warto jak najczęściej przypominać sobie, co spodobało nam się w sobie na początku znajomości. Dobrze jest przemyśleć ten temat, a następnie szczerze omówić go z partnerem. Należy wrócić myślami do momentu, w którym relacja stała się mniej satysfakcjonująca i poszukać popełnionych wówczas błędów. Wówczas dowiemy się, które rzeczy wymagają zmian.

 

Istnieje również kilka trików, dzięki którym łatwiej utrzymywać wzajemne zainteresowanie w wieloletnich związkach:

 

1.       Każdego dnia rozmawiajcie ze sobą przynajmniej przez 10 minut. Szczęśliwe pary nie ograniczają wzajemnej komunikacji do kwestii organizacyjnych, takich jak: „Kup ziemniaki i mięso”, „Kto jutro odbiera dzieci ze szkoły?”. Codziennie dzielą się ze sobą swoimi przemyśleniami oraz opowieściami z dnia spędzonego w pracy. Wspólnie omawiają różnego rodzaju dylematy i problemy, włączają siebie nawzajem w podejmowanie decyzji.

 

2.       Nie spędzajcie każdej chwili wspólnie. Miejcie swoje własne sprawy, zainteresowania i znajomych. Dzięki temu będziecie w stanie znaleźć nieco dystansu do tego, co dzieje się w domu i zatęsknić za swoim małżonkiem. Od czasu do czasu chodźcie również na wspólne imprezy – obecność innych ludzi pozwoli wam jeszcze bardziej docenić siebie nawzajem.

 

3.       Umawiajcie się na randki. Po co płacić za bilety do kina, skoro możecie spędzić kolejny wieczór przed telewizorem? Jaki jest sens wychodzenia do drogich restauracji, skoro umiecie gotować, a jeśli nie macie na to chęci, zawsze możecie zamówić pizzę i zjeść ją w dresach, bez konieczności wyciągania z szafy eleganckich, niewygodnych ubrań? Randki to bardzo cenny element związku – pozwalają poczuć się niemal tak, jak na początku znajomości, a także wygospodarować czas tylko dla swojego partnera. Niech te wieczory będą przeznaczone wyłącznie dla was. Ubierzcie się odświętnie, skoncentrujcie się na rozmowie i wyłączcie telefony.

 

4.       Róbcie nowe rzeczy. Skoro adrenalina spowodowana nową znajomością nie jest już waszym udziałem, postarajcie się robić razem nowe rzeczy. Może to być odwiedzenie restauracji, w której jeszcze nie byliście, zajęcia taneczne lub wyjazd w nieznane miejsce. Dzięki temu poczujecie nowe emocje i ekscytację oraz uchronicie się przed rutyną.

 

5.       Dbajcie o wzajemność. Najlepsze relacje oparte są na wzajemności i równowadze. W takich związkach energia płynie z dwóch stron, a każda inicjatywa oraz przejaw zaangażowania jednej z osób jest sygnałem dla drugiej, że czas się zrewanżować. Ważna jest również wdzięczność – codziennie sobie za coś dziękujcie. Może to być zrobienie smacznego obiadu, umycie samochodu lub czuły masaż karku. Każda z tych rzeczy jest dowodem miłości, który należy docenić.