Zdrada

Zdrada to bardzo trudne doświadczenie w życiu pary, stawiające pod znakiem zapytania sens kontynuowania związku. Osoba, której partner dopuścił się niewierności, zawsze czuje się w takiej sytuacji zraniona i mało istotna. Czy po tego rodzaju krzywdzie możliwe jest dalsze wspólne życie? Tak, jednak należy mieć świadomość, że nic już nie będzie takie jak przedtem.

 

Chyba każdy z nas ma potrzebę bycia z kimś na wyłączność. Wierzymy, że jesteśmy dla siebie stworzeni i nic nie może nas rozdzielić. Gdy dowiadujemy się o niewierności partnera, przeżywamy więc prawdziwy szok. Jak to możliwe, że ukochana osoba zachowała się wobec nas nielojalnie? Co jest z nami nie tak, że partner zapragnął bliskości z kimś innym?


Zdrada może trwać zaledwie kilka chwil, ale jej skutki bywają zwykle bardzo dotkliwe i długotrwałe. Spontaniczne uniesienia potrafią przekreślić nasze szanse na wieloletni, stabilny związek. Warto pamiętać o tym, gdy stajemy przed trudną do przezwyciężenia pokusą. Związek może, oczywiście, przetrwać doświadczenie zdrady, nigdy jednak nie będzie już taki jak przedtem: odtąd będą towarzyszyły mu zazdrość oraz brak zaufania.


Można powiedzieć, że do zdrady trzeba dwojga (i nie chodzi tu o partnera spoza związku). Do niewierności dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy w relacji nie dzieje się najlepiej. Z reguły jest ona remedium na poczucie bycia nierozumianym, niedocenianym i nieatrakcyjnym. Zdarza się, że w małżeństwie brakuje „iskry” i pożądania, wkradają się w nie nuda oraz rutyna. Przyczyną bywają również rozbieżności w obrębie potrzeb seksualnych – np. chęć doświadczenia czegoś, na co stały partner lub partnerka nie mają ochoty.


Czy warto przyznawać się partnerowi do popełnionej przez siebie zdrady? Poglądy na ten temat chyba zawsze będą podzielone. Wiele osób uważa, że nie ma sensu informować małżonka o jednorazowym skoku w bok. Rzeczywiście, można zastanawiać się nad tym, czy wyjawienie tego typu informacji nie jest jedynie próbą uwolnienia się od wyrzutów sumienia i niepotrzebnym sprawianiem bólu ukochanej osobie. Z drugiej strony, należy wziąć pod uwagę możliwość, iż zdradzony dowie się o tym fakcie przypadkowo lub zostanie o nim poinformowany przez osobę trzecią. Warto także zadać sobie pytanie: „czy da się zbudować zdrowy, harmonijny związek, opierający się na nieszczerości?”.


Większość z nas deklaruje, że w przypadku niewierności partnera chcielibyśmy zostać o tym przez niego poinformowani. Jednak w prawdziwym życiu nic nie jest czarno-białe. Taka wiadomość z reguły bywa na tyle bolesna i przytłaczająca, że wiele osób żałuje jej poznania. W takiej sytuacji doświadczają mieszaniny wielu różnorodnych uczuć: nie chcą stracić partnera, boją się samotności, a z drugiej strony obawiają się dalszego życia z nielojalną osobą.


Czy odbudowanie związku po zdradzie jest możliwe? Jak najbardziej, jednak nie zawsze warto to robić. Aby podjąć właściwą decyzję, nie należy się z nią spieszyć. Wielu zdradzanych idealizuje przeszłość – wydaje im się, że ich związek był doskonały, wręcz sielankowy. Warto jednak wdrożyć analityczne myślenie i przywołać wspomnienia z różnych sytuacji. Być może nie zawsze było dobrze, a relacja już od dawna nie należała do udanych. Zadaj sobie pytanie: czy ratowanie tego małżeństwa ma sens? A może jednak zasługujesz na coś lepszego?
 

Dobrze jest poddać analizie przyczyny, które tkwiły u podstaw niewierności. Czy zdarzyło się to pod wpływem chwili, zbyt dużej ilości wypitego alkoholu? Czy może już od dawna czuliście się w tym małżeństwie źle, porozumienie między wami zanikło, byliście rozczarowani sobą nawzajem?