Wampiry energetyczne – jak je rozpoznać?

 Każdemu z nas choć raz poznał osobę, której towarzystwo jest po prostu męczące. Męczy ono do tego stopnia, że wręcz wysysa z rozmówcy energię, dobry humor i chęci do życia. Wywołuje za to zmęczenie i ból głowy. Takich ludzi określa się mianem wampirów energetycznych. Jak rozpoznać takie osoby i jak sobie z nimi radzić?

 

Prawdziwy wampir energetyczny pozbawia pozytywnych emocji. Prowadzi do całkowitego wyczerpania, wprawiając w przygnębienie i rezygnację. Osoby podatne na ich zachowanie zamykają się w sobie, początkowo starając się zaprzeczyć temu, co słyszą, jednak z czasem poddają się. Mają zaniżone poczucie własnej wartości. Dlatego też należy umiejętnie zapobiegać takim sytuacjom. Najlepszym rozwiązaniem byłoby odizolowanie od oprawcy, jednak często nie jest to możliwe, np. gdy w rolę wampira wciela się przełożony w firmie. Wówczas ważne jest przyjęcie odpowiedniej strategii. W tym celu należy rozpoznać typ wampira, z którym mamy do czynienia.

 

Jeżeli mamy do czynienia z typem kontrolującym, należy twardo podkreślać przy nim, że o swoich sprawach decydujemy sami. W innym wypadku usłyszymy mnóstwo rad odnośnie tego, jak należy żyć i co jest dla nas najlepsze. Kontroler lubi podcinać skrzydła, wmawiać, że czyjeś życie jest niezbyt udane i sugerować, że więcej się nie osiągnie.

 

Typ osądzający koncentruje się przede wszystkim na krytyce innych. Tylko czeka na potknięcie innych, co ochoczo komentuje na głos. Uwielbia również bagatelizować czyjeś osiągnięcia i wywyższać się nad resztą. Próba udowodnienia takiej osobie, że się myli jest jak walka z wiatrakami. Czasem warto przyznać jej rację, o ile wytyka rzeczywisty błąd. Usatysfakcjonowana powinna odpuścić na jakiś czas.

 

Maruda to typ, od którego należy się trzymać z daleka. Dla niego świat jest zawsze zły i niesprawiedliwy. Twierdzi, że nic mu się nie udaje i większość rzeczy jest niemożliwych do osiągnięcia. Swoim zniechęceniem zaraża swoje otoczenie. Nie znosi dobrych rad, ponieważ dla niego nie ma rozwiązań. Dla nas istnieje natomiast jedno – ograniczyć kontakty.

 

Narcystyczne wampiry wprost uwielbiają mówić o sobie. Problem w tym, że nie potrafią przestać. Ich monologi mogą trwać bez końca. Takie osoby niekiedy próbują zadawać pytania swoim rozmówcom, mimo, że nie interesuje ich odpowiedź. Nie słuchają tego, co inni mają do powiedzenia bo zwyczajnie ich to nie obchodzi. W relacjach towarzyskich najlepiej jest ich unikać.

 

Przedstawiciele typu konfliktowego posiadają często dwa skrajnie różne oblicza. Jednego dnia potrafią być najlepszymi przyjaciółmi, drugiego zaś znajdują powód do rozłamu. Doszukują się problemu tam, gdzie go nie ma. Zwykle angażują w to osoby trzecie, które pragną mieć po swojej stronie. Z takimi ludźmi najlepiej jest utrzymywać relacje wyłącznie na poziomie zawodowym.

 

Radzenie sobie z takimi ludźmi wymaga odpowiedniego rozpoznania. Nie zawsze należy przekreślać znajomości z nimi, ponieważ niektórych wad nie są nawet świadomi. Niektóre ich cechy możemy zapewne odnaleźć również w sobie. Można spróbować porozmawiać szczerze. Jeżeli nasz wampir odbierze to jedynie jako atak, wówczas pozostaje jedynie go ignorować.