Jak znaleźć czas na rozmowę z dzieckiem?

          Bycie dobrym rodzicem przy jednoczesnym wywiązywanie się z codziennych obowiązków domowych i zawodowych bywa bardzo trudnym zadaniem. Czasami brakuje nam czasu na uporanie się ze wszystkimi zadaniami, które musimy wykonać, nie mówiąc już o odpoczynku lub spędzeniu choćby kwadransa z pociechą. A przecież szczere rozmowy z własnym dzieckiem to najlepszy, a nawet jedyny sposób na pielęgnowanie rodzinnych więzi i pozostawanie na bieżąco z tym, co dzieje się w jej życiu. Nie warto ich zaniedbywać. Ale jak znaleźć na nie czas?


         Rodzicielstwo to prawdziwy sport ekstremalny. Czasami może się wręcz wydawać, że nie da się być dobrym pracownikiem, dbać o dom, własne zainteresowania oraz dzieci bez umiejętności teleportacji lub manipulowania czasem. Każda matka czy ojciec codziennie zadają sobie pytanie: czy aby na pewno poświęcamy swoim pociechom wystarczająco dużo uwagi? Czy nic nas nie omija? Czy mamy wystarczającą wiedzę, by pokazywać swoim latoroślom świat, uczyć je życia, chronić je i przekazywać im najważniejsze wartości?

 

       Jedno jest pewne: nie da się być dobrym rodzicem, nie rozmawiając ze swoimi dziećmi. Niektórym dorosłym wydaje się, że wystarczy dbać o to, by ich synowie lub córki mieszkali w wygodnym domu, jeździli na drogie wakacje, nie brakowało im jedzenia, najnowszych gadżetów elektronicznych czy modnych ubrań. Zapominają, że to wszystko traci na znaczeniu, jeśli rodzina nie spędza czasu razem, a jej poszczególni członkowie nie wiedzą, że mogą na sobie polegać. Żaden markowy laptop, wycieczka do Grecji czy drogie buty nie zastąpią rodzicielskiego ciepła, zainteresowania i wsparcia. To prawda, że nierzadko trudno jest znaleźć czas na rozmowy ze swoim dzieckiem, jednak to właśnie one budują rodzicielską więź i są podwalinami do przyszłych, zdrowych relacji z dorosłą już pociechą. To również one budują obustronne zaufanie i zrozumienie oraz gwarantują, że gdyby nasze dziecko miało jakiś problem, zwróciłoby się z nim do nas. Ale jak wygospodarować dodatkowe minuty w często napiętym, codziennym harmonogramie?


       Wykorzystuj naturalne okazje do rozmowy

 

       Kto powiedział, że każda poważna rozmowa musi odbywać się na kanapie, z filiżanką herbaty w ręku? Oczywiście, takie chwile sam na sam ze swoją pociechą są bardzo cenne, jednak jeśli brakuje nam na nie czasu, możemy spróbować rozmawiać podczas wykonywania innych czynności. Może to być na przykład jazda samochodem lub wspólne spożywanie posiłku przy stole. Jeśli brakuje nam czasu z powodu domowych obowiązków, możemy zaangażować w nie dzieci. Wspólne gotowanie, robienie zakupów lub sprzątanie to nie tylko sposób na wykonanie tych samych zadań szybciej, ale również wspólne spędzenie czasu. Może się okazać, że paradoksalnie taka sytuacja stworzy bardziej sprzyjające warunki do zwierzeń. Kiedy mama lub tata patrzą na drogę podczas dojazdu do szkoły lub zajmują się obieraniem ziemniaków, nie mogą wpatrywać się intensywnie w dziecko, co może pomóc mu zdobyć się na szczerość.


        Odłóż laptopa i wyłącz telewizor

 

        Wielu z nas po męczącym dniu w pracy ma ochotę jedynie na włączenie telewizora i obejrzenie ciekawego filmu lub odprężającego programu typu reality show. Inni po powrocie do domu nadal myślą o pracy, odpisują na służbowe maile lub pracują nad projektami czy prezentacjami na kolejny dzień. Jeszcze inni relaksują się, przeglądając Facebooka lub plotkarskie portale. Na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile czasu pochłaniają nam takie kompletnie zbędne czynności! Oczywiście, odpoczynek jest ważny i mamy prawo od czasu do czasu robić coś bezproduktywnego, jednak nie powinno się to odbywać kosztem czasu spędzanego z dziećmi. Zamiast całą rodziną wpatrywać się w ekran telewizora, czasami lepiej wyłączyć wszystkie tego typu urządzenia i skupić się na sobie nawzajem.


         Zarezerwuj sobie czas

 

         Jeśli jesteś bardzo zajętą osobą, być może jedynym sposobem na wyegzekwowanie czasu dla dziecka będzie zaplanowanie go z kalendarzem w ręku. Planując zadania na dany dzień, uwzględnij wśród nich chociaż chwilę na rozmowę. To nie musi być bardzo dużo czasu – czasem nawet kwadrans bywa na wagę złota. Pamiętaj, by nie robić w tym czasie nic innego i skupić się tylko na latorośli. W ten sposób pokażesz jej, że jest dla ciebie ważna. Poinformuj dziecko, o której godzinie zamierzasz spędzić z nim czas, by również mogło dostosować do tego swoje plany.


         Od czasu do czasu ułatwiaj sobie życie

 

         Jeśli twój tryb życia jest tak intensywny, że nie starcza ci czasu na pielęgnowanie więzi z własnym dzieckiem, zastanów się, co jest przyczyną tego stanu rzeczy. Pochłania cię własna firma? Być może przyszedł czas na zatrudnienie pracownika, który zdejmie z twoim barków część obowiązków? Bardzo dużo czasu zajmuje ci sprzątanie mieszkania lub robienie zakupów dla całej rodziny? Zastanów się nad okazjonalnym skorzystaniem z pomocy firmy sprzątającej lub przekonaj się do kupowania online. Gotuj obiady na kilka dni, by nie musieć codziennie stać przy kuchni. Poza tym nic się nie stanie, jeśli rodzina od czas do czasu zje pizzę, gotowe lub gotowe, mrożone danie.