Co robić, żeby być razem?

 Co robić, żeby być razem?

 

Nie ma jednego modelu związku, który odpowiadałby wszystkim. Każda para sama wypracowuje swoje własne zasady, przyzwyczajenia i rytuały. Nietrudno jednak zauważyć, że jednym wychodzi to lepiej, a innym nieco gorzej. Jest mnóstwo par, które po kilku latach dopada rutyna. Jak do tego nie dopuścić?

 

Początek związku zwykle jest wręcz bajkowy: świata poza sobą nie widzicie, godzinami rozmawiacie i wpatrujecie się sobie w oczy, jest romantycznie i namiętnie… Po jakimś czasie do akcji wkracza jednak „prawdziwe” życie: rachunki do zapłacenia, stosy niepozmywanych naczyń i wieczory podczas których każde z was wpatruje się w swój komputer lub smartfona. Oczywiście, wspólne zamieszkanie pod wieloma względami zmienia życie na lepsze: poznajecie się lepiej, nabieracie do siebie zaufania i dajecie sobie nawzajem upragnioną stabilizację. Stabilizacja nie jest jednak synonimem rutyny – warto zadbać o to, by dzielenie codzienności nie odarło waszego związku z wzajemnego pożądania i ciekawości.

 

Co sprawia, że ludzie mimowolnie oddalają się od siebie? Często można odnieść wrażenie, iż mieszkający razem partnerzy mają dwa osobne życia. Rano każde z nich wychodzi do swojej pracy, a po powrocie ona biegnie na zakupy i pilates, a on na siłownię i piwo z kumplami. Zdarza się, że nie znajdują czasu nawet na wspólny posiłek i opowiedzenie sobie o tym, co się działo w pracy. Z dnia na dzień stają się sobie coraz bardziej obcy, a ich kontakty obejmują głównie sprawy „organizacyjne” – co trzeba kupić w supermarkecie, kto ugotuje obiad, a kto odbierze dzieci z przedszkola. Wydawałoby się, że nierobienie wszystkiego razem jest dobre, ponieważ pozwala nam od siebie odpocząć i wprowadza do związku cenny element tajemnicy. Problem polega na tym, że kiedy nie kultywujemy żadnych wspólnych rytuałów i zainteresowań, po jakimś czasie możemy odkryć, że nie mamy już ze sobą nic wspólnego.

 

Co robić, jeśli powyższy opis wydaje ci się podejrzanie znajomy? Jak ponownie zbliżyć się ze swoim partnerem? Poszukajcie zajęć, którym możecie oddawać się razem. Wspólnie próbujcie nowych rzeczy, eksperymentujcie – kto wie, co z wymienionej listy przypadnie wam do gustu?

 

Planujcie randki. Na początku związku randki są czymś naturalnym i oczywistym – gdzieś przecież musieliście się spotykać. Teraz macie wspólny dom lub mieszkanie i coraz rzadziej wychodzicie gdzieś razem. Warto jednak przełamywać tę rutynę, wybierając się wspólnie do nowej knajpki lub organizując weekendowy wyjazd. Randki mogą być waszym stałym, cotygodniowym rytuałem lub odbywać się spontanicznie. Ubierzcie się ładnie i poczujcie się jak na pierwszym spotkaniu. Pamiętajcie jednak, by podtrzymywać rozmowę – siedzenie przy stole w ciszy lub (co gorsza) wpatrując się w telefony się nie liczy!                                                                                                          

 

1.       Uprawiajcie razem sport. Jeśli oboje nie macie problemu ze znalezieniem czasu i motywacji do ruchu, to naprawdę super. Co jednak stoi na przeszkodzie, byście poszukali takiej aktywności, która spodoba się wam obojgu i stanie się waszym wspólnym hobby? Podobnie możecie postąpić, jeśli jedno z was regularnie ćwiczy, a drugie nie potrafi się do tego zmobilizować lub oboje od dawna planujecie się ruszać, ale do tej pory wam to nie wyszło. Możecie razem biegać, pływać, jeździć na rowerze lub chodzić na siłownię. Motywujcie się nawzajem, mobilizujcie do osiągania coraz lepszych wyników.

 

2.       Oglądajcie razem filmy. Być może jedno z was woli westerny, a drugie melodramaty. Zadajcie sobie jednak trochę trudu, by znaleźć gatunek, który spodoba się wam obojgu. A może wciągnie was ten sam serial? Wspólne śledzenie losów bohaterów oraz późniejsze ich omawianie z pewnością was do siebie zbliży.

 

3.       Ugotujcie coś razem. Słyszeliście powiedzenie: „przez żołądek do serca”? Cóż, zanim jedzenie znajdzie się w żołądku, musi zostać przez kogoś przyrządzone. Jeśli zwykle jedno z was przygotowuje obiad w kuchni, a drugie odpoczywa na kanapie – można uznać, że marnujecie czas, który moglibyście spędzić we dwoje. Wspólne gotowanie to całkiem niezły sposób na sprawiedliwsze dzielenie się domowymi obowiązkami. A jaką będziecie mieli satysfakcję, gdy razem przyrządzicie coś naprawdę pysznego!

 

4.       Muzyka. Jeśli macie podobne upodobania muzyczne, jest to świetny punkt wyjścia do wspólnego spędzania czasu. Nie ograniczajcie się do słuchania ulubionych płyt podczas sprzątania czy jazdy samochodem. Jak najczęściej wybierajcie się na koncerty, zarówno lubianych przez siebie wykonawców, jak i tych, których twórczości jeszcze nie znacie. Emocje gwarantowane!

 

5.       Próbujcie nowych rzeczy. Czym jest rutyna? Pojawia się, gdy ciągle postępujemy według utartych szablonów i schematów: ciągle spędzamy czas w tych samych miejscach, z tymi samymi osobami, oddając się tym samym czynnościom. Jeśli chcecie wprowadzić powiew świeżości do swojego związku – otwórzcie się na nowe! Wybierzcie się razem na kurs gotowania, tańca, lepienia z gliny lub czegokolwiek innego, co przyjdzie wam do głowy. Jeśli lubicie ekstremalne emocje: idźcie na laserowy paintball, zdecydujcie się na lot na paralotni lub skok ze spadochronem. Dopamina sprawi, że poczujecie się szczęśliwsi!