Chat – dlaczego wolimy poznawać ludzi onlineJeszcze do niedawna poznanie drugiej osoby online było ekscytującą przygodą – nie wiedziało się, kto jest po drugiej stronie. Ludzie flirtowali. Niewiele osób nawet traktowało takie znajomości poważnie. W sieci zachowywaliśmy się troszeczkę jak nastolatki – sławne „hejka, chcesz poklikać?” z komunikatora Gadu-Gadu sprawiało, że rumieńce pojawiały się nam na policzkach. Szukaliśmy ciekawych znajomości.


W XXI wieku miłość często zaczyna się… przez Internet


Zakochać się można wszędzie – nawet w warzywniaku, sięgając po tego samego pomidora. Ludzie poznają się na studiach, imprezach, szkoleniach, w pracy. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy jednym z oczywistych miejsc poznania naszej drugiej połówki stał się Internet.


Myślałam, że to jest żart. Co prawda czytałam kiedyś całkiem ciekawy tomik poezji – dialog między dwoma osobami na komunikatorze czy mailu, ale literatura to jedno, a rzeczywistość to drugie. Potem, jednego długiego wieczoru na dyspozytorni taksówek, moja szefowa opowiedziała mi, że swojego męża, a mojego szefa, poznała właśnie w Internecie! Na portalu randkowym!


Bardziej dla nas oczywiste zapraszanie na randki osób, które poznaliśmy w „realu”, nie jest już wcale jedyną opcją. Spotkać można się przecież z osobą, której nigdy się nie widziało lub której zdjęcie obejrzało się za pomocą jednej z randkowych aplikacji, których w tym momencie tak wiele na rynku.


Zły wizerunek portali randkowych


Jedni chcą z kimś porozmawiać, inni mają bardziej konkretne potrzeby – jednych i drugich napędza anonimowość. Zły wizerunek portali nie jest zwykle wcale spowodowany przez większość użytkowników, a kilka osób, które wykorzystują portal do narzucania się innym osobom lub namawiania do przygodnych zbliżeń. Randkować trzeba z głową.


Nie wolno zapominać o tym, że portale randkowe to duży biznes, o czym przekonuje antropolożka Jean Smith, podkreślając, że wielka część użytkowników portali randkowych nigdy nie poszła na prawdziwą randkę. Powodów może być kilka. Złe dopasowanie – testy osobowości nie zawsze będą nam dobrze służyć, to nie znaczy, że z nami jest coś nie tak. Inni z nas mogli trafić na ciekawą osobę, na myśl, o której serce bije szybciej i z którą świetnie się rozmawia, jednak brakuje im odwagi, by zaryzykować i przenieść tę relację do rzeczywistości.


Wiem, czego szukam


Psychologowie podkreślają, że w randkowaniu online nie ma nic złego, ale osoba, która chce poszukać partnera w sieci, tak samo, jak w rzeczywistości, powinna zastanowić się czego tak naprawdę oczekuje od partnera – wówczas zmniejsza prawdopodobieństwo, że będzie zawiedziona wynikami poszukiwań.


65% mężczyzn korzystających z portali randkowych spędza więcej czasu na oglądaniu zdjęć niż zapoznawaniu się ze szczegółami opisu osoby na profilu (według eksperymentu AnswerLab). Jeżeli wygląd ma dla nas znaczenie, należy się przed sobą do tego przyznać. Badania pokazują, że mężczyźni często szukają szczupłych kobiet, z kolei kobiety wyszukują profile wysokich mężczyzn. Dla kobiet ważniejsze też jest poczucie finansowego bezpieczeństwa – szukają wykształconych, dobrze zarabiających partnerów. Istotna jest dla nas nie tylko osobowość, ale także wiek, waga, wzrost i dochody potencjalnego kandydata do związku. Generalizowanie, które konieczne jest w ankietach osobowościowych czasami jest zawodne – bo przecież chcemy młodych/młode i przystojnych/ładne, ale kto nie chciałby się umówić z Johnnym Deepem lub iść na kolację z Catherine Zeta Jones? Oczywiście to żart, ale nie zawsze trzymamy się twardo naszych preferencji.


Psychologowie zwracają też uwagę na to, że na preferencje kobiety mają wpływ hormony. Związki na co dzień chciałyby budować z partnerem, który będzie dla nich delikatny i zdolny do kompromisów, chociaż w czasie owulacji kieruje nimi często natura i mogą woleć mężczyzn silnych i dominujących.


Bez paniki


Przyjaźń online może wydawać się bezpieczniejsza. Pewnie dlatego jedynie co trzecia znajomość wirtualna kończy się w jakiejś restauracji lub kawiarni istniejącej w rzeczywistości.


Kiedy pojawia się propozycja spotkania, często użytkownicy forów i portali randkowych wpadają w panikę. Czasami nawet przestają się odzywać do internetowych znajomych. Partner na odległość to dla nich świetna opcja, ale rzeczywista relacja ich przeraża. Psycholodzy nie oceniają tego, jak poznaje się ludzi, ale sugerują jak najszybciej umówić się na pierwsze spotkanie.


Wielu twierdzi, że na pierwsze spotkanie powinno się wybrać miejsce, w którym będzie można sprawdzić naturalne reakcje drugiej osoby w nieprzewidzianych sytuacjach – zobaczyć czy zachowanie osoby będzie nam odpowiadać, zamiast przepytywać ją z historii całej rodziny. Suche informacje mogą powiedzieć nam o ludziach mniej niż ich sposób zachowania.