Związek na długie lata – 5 zasad szczęśliwych par

 Wielu ludzi żyje w przekonaniu, że każdemu przypisana jest „bratnia dusza”, a związek z nią będzie idealny. Kryzys następuje w momencie, gdy mija pierwsza faza zakochania, a pojawiają się codzienne problemy. Pojawiają się często niesłuszne wątpliwości co do wyboru partnera. W rzeczywistości bliska relacja wymaga od obojga ciężkiej pracy i poświęceń. O ile nie istnieją poważne powody do rozstania, warto sprawić, by uczucie nie gasło. Jak to zrobić?

 

1.       Bądź obecny w życiu drugiej osoby.

Współczesny model życia w biegu często nie pozwala na dzielenie ze sobą chwil. Warto jednak zagospodarować swój czas, by móc opowiedzieć sobie nawzajem jak minął dzień, by wysłuchać uważnie partnera i wspólnie przeżywać z pozoru błahe sprawy. Wspólna godzina, spędzona nawet na szykowaniu kolacji, bez zaglądania do smartfona daje możliwość podzielenia się choć cząstką swojego życia.

 

2.       Codzienne okazywanie czułości.

Trudno wyobrazić sobie przyjemniejsze słowa na pobudkę niż najzwyklejsze „kocham cię”. Ważne, aby mówić to sobie często, ponieważ te dwa słowa dają poczucie ciepła i bezpieczeństwa.  W podobny sposób na pary oddziałuje przytulanie, trzymanie za rękę lub nawet wspólne chodzenie spać. Proste gesty w rzeczywistości znaczą bardzo wiele. Bliskość ciała ukochanej osoby daje obustronną przyjemność. Raz na jakiś czas warto też udać się na randkę, by poflirtować i zabiegać o drugą połówkę jak na początku znajomości.

 

3.       Wspólne zainteresowania

Szczęśliwa para musi mieć coś, co ją łączy. Oprócz ogólnych życiowych wartości i poglądów warto znaleźć aktywność, którą można wykonywać wspólnie.  Posiadanie pasji, którą można dzielić cementuje związek, zapobiega rutynie i sprawia, że partnerzy czują się szczęśliwsi. Nie ważne czy jest to taniec towarzyski, motocykle, podróże, czy gry komputerowe. Ważne, żeby oboje dobrze się z tym czuli.

 

4.       Sposób na codzienność

Codzienne obowiązki warto podzielić. Partnerzy powinni być odpowiedzialni i dotrzymywać słowa. Cieknąca umywalka, zalegające  sterty prania i pusta lodówka nie wpływają korzystnie na wspólne życie. Dobrze jest pomagać sobie nawzajem i nie obarczać drugiej osoby większością zadań do wykonania. Wspólne mieszkanie jest dla wielu związków poważną próbą, dlatego ważne jest to, aby ciągle się starać.

 

5.       Zaufanie, zrozumienie i przebaczenie.

Kłótnie są stałym elementem relacji międzyludzkich. Zarówno drobne przekomarzanie, jak i wielka awantura wymagają ostatecznego porozumienia. Konieczne jest wysłuchanie stanowiska drugiej osoby i okazanie zrozumienia. Każdy popełnia błędy i ma prawo się mylić. Najważniejsza jest stała komunikacja i rozmawianie o swoich przemyśleniach i potrzebach. Sprawy wyjaśniane na bieżąco zapobiegają kumulacji gniewu, a tym samym późniejszym sporom i nieporozumieniom.

 

Bycie w związku wymaga od nas codziennych starań. To również konieczność pracy nad samym sobą. To szkoła cierpliwości, pokory i zaufania. Tylko wysiłek ze strony obojga partnerów zapewni szczęśliwą relację na wiele lat.